Podobným událostem, jako je vražda prodavačky v obchodním centru v Letňanech, téměř nelze zabránit

Podobným událostem, jako je vražda prodavačky v obchodním centru v Letňanech, téměř nelze zabránit
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: obchodní centrum
11 / 04 / 2018, 20:30

V úterý večer zavraždil v obchodním centru Letňany 26letý muž prodavačku v obchodě s oděvy. Podle informací policie došlo k vraždě 42leté prodavačky poté, co se muž převlékl. Policie podezřelého zadržela dnes dopoledne a převezla jej do psychiatrického zařízení.

Důležité je upozornit také na fakt, že za bezpečnost prodejen v obchodních centrech zodpovídají sami nájemci, a proto je potřeba se ptát, zda v případě tragické události v obchodním centru Letňany byla například prodejna napojena na dálkový dohled, jak byla prakticky zabezpečena atd.

psali jsme:Obchodní centra jsou na evakuace připravena

Pokud se na tragickou událost podíváme čistě z bezpečnostního hlediska, lze podobným incidentům zabránit jen stěží. Reakce složek IZS, Policie ČR a ostrahy bezpečnostní agentury byla v tomto případě profesionální a odpovídala dané situaci. Obchodní centra jsou zabezpečena velmi profesionálně, a proti nepředvídatelným útokům, jakým bylo například před dvěma lety napadení v jednom pražském hypermarketu psychicky narušenou ženou, které skončilo vraždou zákaznice, se dá ale v praxi připravit velmi těžko. Z informací, které máme, je velmi pravděpodobné, že vrah se choval nestandardně a neměl předem celou akci promyšlenou. Jednalo se tak zřejmě o čin psychicky nemocného člověka.

Skutečnost, že se dá zabránit podobným incidentům jen stěží, také potvrzuje bezpečnostní expert David Rožek, který pro Security magazín uvedl, že reálně se těmto útokům nedá zabránit, pokud se rozhodne například psychicky narušený jedinec napadnout či zabít náhodnou oběť v obchodě ,,mezi regály".

psali jsme: Policie v německém Essenu zavřela obchodní centrum kvůli teroristické hrozbě

Podle Rožka je třeba nezanedbávat detekční systémy v obchodních domech, fyzickou ostrahu na místě, a využít, pokud je to možné, i všímavosti lidí, kteří mohou v některých případech hlásit podezřelou činnost. 

Z pohledu bezpečnosti jsou ovšem podobné incidenty, které se stávají zřídka, opravdu nepředvídatelné.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace