Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery

Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
29 / 10 / 2014, 17:00

29.10.2014 / Zmatení potomků přistěhovalců do USA má bizarní rozměry. Příslušníci východoafrické komunity v Denveru jsou zděšeni. Tři teenageři šestnáctiletá Súdánka a dvě Somálky, patnáctiletá a sedmnáctiletá se pokusily připojit k bojovníkům Islámského státu v Sýrii.

Rodiče Súdánky, kteří se přistěhovali do USA v roce 2001 a před třemi lety se usadili v denverské čtvrti, plné etnických obchodů a restaurací východoafrické komunity, neměli tušení, co dívka chystá.

17. října volali otci ze střední školy, kterou navštěvovala, že nedorazila na vyučování. Poslal jí textovku a ona odpověděla, že má jenom zpoždění. Domů se ale nevrátila a její bratr upozornil na znepokojující konverzaci na dívčině Twitteru. Napsala přátelům, aby se za ni a její dvě přítelkyně modlili. Otec navíc zjistil, že zmizel dívčin pas. S žádostí o pomoc se obrátil na FBI.

Ta odhalila, že dívky si za hotové peníze koupily letenky k zaoceánskému letu u přepážky Lufthansy na letišti v Denveru. Jejich zaoceánský let nebyl nikomu podezřelý. Peníze na něj ukradly rodičům. Dívčin laptop při dalším šetření pokusu dostat se na území Islámského státu ukázal, že dívka zjišťovala, jestli jsou nutná víza do Turecka a jestli nezletilí mohou létat na mezinárodních linkách bez doprovodu rodičů.

Všechny tři dívky pak byly zadrženy 20. října na frankfurtském mezinárodním letišti, když se chystaly přestoupit na letadlo do Turecka, a vráceny do Spojených států amerických.

Agenti FBI je po výslechu, při kterém se snažili zjistit, kdo je kontaktoval a jaká spojení s džihádisty mají, vrátili do péče rodičům, aniž vznesli jakékoliv obvinění. Kvůli zjištění kontaktů s teroristy dále analyzují jejich počítače.

Dívčin otec řekl agentuře AP, že naprosto nechápe, jak jeho dcera, typická středoškolačka, která ráda chodila do kina a na nákupy do obchodních center, mohla být přilákána terorismem. Neměla prý vůbec jasno, co se bude dít, až se dostane k bojovníkům Islámského státu. Měla se jen dostat na místo a někdo měl všechny tři dívky kontaktovat.

Příslušníci východoafrické komunity v Denveru jsou teď vyděšeni, jestli se něco podobného nemůže stát i jejich dětem, protože není příliš jasné, kdo dívky kontaktoval, ani jak byly rekrutovány, jaké kontakty na džihádisty měly a kdo je zprostředkoval. Mnozí mají obavy, jestli podobné záměry neměly nebo stále nemají i další spolužáci a známí tří dívek.

Psali jsme také:

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

Skrytá kamera: život v syrském městě Raqqa ovládaném islámským státem

Sestřelí bojovníci islámského státu civilní letadlo? Německá tajná služba varovala poslance

Část zbraní shodili Američané bojovníkům Islámského státu místo obráncům Kobani

Pohled do života islamistů v Sýrii. Ozbrojené střety mezi Kurdy a muslimy v Německu

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu! 

Islámská hrozba mění svět

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Máme extremismus pod kontrolou?

Tagy článku