Podporuje Turecko organizaci An-Nusrá?

Podporuje Turecko organizaci An-Nusrá?
Autor fotografie: echo24.cz|Popisek: bojovníci z fronty An-Nusrá
14 / 03 / 2016, 15:15

I přes uzavřené příměří v Sýrii ze 26 .2. zde probíhají další ozbrojené boje, nyní na severozápadě země. Fundamentalistická organizace An-Nusrá zajala nyní několik desítek Západem podporovaných bojovníků a zabavila jejich vybavení.

Současně vyvstává podezření, že tato organizace je skrytě podporována Tureckem, které má organizaci poskytovat kromě zázemí i materiální pomoc. Reportérka agentury RT Lizzie Phelanová, která se pohybovala na syrsko-turecké hranici, se podařilo údajně zaznamenat pohyb tureckých vojenských vozidel v dané oblasti.

Ve stínu nadcházejících rokování politických špiček a diplomatů v Ženevě probíhají i přes uzavřené příměří 26. 2. v Sýrii další ozbrojené boje. Islámští radikálové z organizace An-Nusrá zajali v neděli desítky opozičních bojovníků, jež jsou podporovány Západem a kteří vystupují proti režimu Bašára Asada. Intenzivní boje probíhají na severozápadě Sýrie, kde momentálně bojovníci z fronty An-Nusrá operují.

Příměří se totiž nevztahuje na boj s islámskými radikály. Na severozápadě Sýrie byly obsazeny významné pozice prozápadních rebelů. Některé z těchto bojovníků islámští fundamentalisté zajali, jedná se hlavně o 13. divizi, a zabavili rebelům zbraně a další vybavení.

Zajímavá je v této situaci role Turecka. To podle reportérky Lizzie Phelan z agentury RT (Russia Today) materiálně podporuje právě frontu An-Nusrá. Reportérka se pohybovala na turecko-syrské hranici a potvrdila pohyb tureckých vojenských vozidel. Podle jednotek syrských Kurdů stáhla An-Nusra po uzavření příměří většinu svých vlajek, aby nemohla být identifikována. Podle velitele YPG (Lidové obranné jednotky) Abdu Ibrahima je to jasný důkaz o tom, že Turecko podporuje v dané oblasti teroristické bojůvky.

,,Turecko chtělo vytvořit koalici proti terorismu, ale žádná země, která by byla členem protiteroristické koalice, by neotevřela své hranice pro frontu Al-Nusra." říká Ibrahima a dodává:

,,Kurd, který se dostane do tureckého zajetí, je dopraven na Frontu AL-Nusra, zatímco raněný bojovník Islámského státu leží v turecké nemocnici: má imunitu a ochranku."

Turecko čelilo hlavně na podzim 2015 podezřením, že teroristy z Islámského státu skrytě podporuje. Toto podezření se mu zatím přes důrazné odmítání proteroristických aktivit nepodařilo důvěryhodně vyvrátit.

Zdroj: Eurozprávy.cz, Nwoo.org 

 

 

Tagy článku