Podvodné emaily se zavirovanými přílohami

Podvodné emaily se zavirovanými přílohami
Autor: Pixabay/geralt|Popisek: Podvodné emaily se zavirovanými přílohami
27 / 02 / 2015, 16:00

Policie ČR a bezpečnostní tým CSIRT varují před další vlnou podvodných emailů.

Policie ČR varuje občany před další vlnou podvodných emailů. Malware obsažený v emailu informujícím o omylem zaslaných dokladech a smlouvě.

Tentokrát tělo emailu obsahuje informaci, že v jeho příloze se nacházejí doklady a smlouva, která byla "odesílateli" zaslána pravděpodobně omylem. V příloze podvodného emailu se nachází virus, který vybízí uživatele ke stažení mobilní aplikace do internet bankingu. Upozorňujeme uživatele, aby přílohu v tomto podvodním emaily neotvírali (zdroj: CSIRT.cz)

Policie ČR v posledních dnech zaznamenává zvýšený počet případů, ve kterých dochází k šíření škodlivého počítačového kódu v přílohách e-mailových zpráv, tvz. malware. Předmětem hromadně rozesílaných e-mailových zpráv jsou nyní především sdělení o omylem zaslaných kopiích dokladů a smlouvě, které odesílatel zasílá zpět z důvodu, aby se již na jeho e-mail omylem nezasílaly další zprávy obsahující citlivé informace. E-mailové adresy odesílatelů jsou zpravidla podvrženy a telefonní čísla a jména uvedená v textu e-mailů smyšleny.

Kromě neoprávněného získání přístupu k počítačovému systému, může být skutečným cílem snaha o získání citlivých informací, včetně možných přístupů do internetového bankovnictví uživatele. Ze strany pachatelů může následně dojít k neoprávněným finančním transakcím.

V případě, že jste se již setkali s tímto druhem e-mailu, doporučujeme Vám důslednou antivirovou kontrolu počítačového systému, jelikož pokud došlo k otevření přílohy popsaného emailu, pak je možné konstatovat, že počítačový systém mohl být s vysokou mírou pravděpodobnosti infikován malwarem a tudíž je na místě jeho kontrola s případným odstraněním odborně znalou osobou.

Policie ČR od konce minulého týdne eviduje desítky případů v rámci celé České republiky a má proto dostatek materiálu, na základě kterého vede šetření.

Autor: kpt. David Schon, zdroj: Policie ČR, CSIRT

Psali jsme také:

Česká spořitelna opět varuje před útoky hackerů

Bankovní podvody přes Facebook

Check Point odhalil zranitelnosti v portálech pro správu systémů tří bezpečnostních dodavatelů.

Česká spořitelna varuje před novým virem

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace