Pohraniční stráž Frontexu prý po migrantech ve Středozemním moři střílí ostrými

Pohraniční stráž Frontexu prý po migrantech ve Středozemním moři střílí ostrými
Autor fotografie: frontex.europa.eu|Popisek: Joint Operation Triton 2015 - Search and Rescue by Belgian navy
09 / 10 / 2016, 10:00

Evropská pohraniční stráž Frontex čelí obvinění, že údajně neváhala – ve snaze zastavit pašerácké čluny převážející uprchlíky do Evropy – střílet ostrými. Z výpovědí uprchlíků i dokumentů agentury Frontex vyplývá, že příslušníci Frontexu mezi květnem 2014 a prosincem 2015 stříleli na lodě pašeráků a zranili u toho, či přímo zabili uprchlíky na palubě.

Evropská pohraniční stráž Frontex čelí obvinění, že neváhala – ve snaze zastavit pašerácké čluny převážející uprchlíky do Evropy – střílet ostrými. Server The Intercept ve svém obsáhlém článku z letošního 22. srpna uvádí údajné výpovědi uprchlíků a zveřejnil i odkazy na dokumenty Frontexu.

Na článek upozornil 7. října server ParlamentniListy.cz, který cituje i agenturu Frontex, která přiznala, že střelba pobřežní stráže v mnoha případech způsobila zranění či usmrtila uprchlíky na palubě pašeráckých lodí. Odmítla však poskytnout přesná čísla i objasnit to, kdo vydal příkazy ke střelbě. Tiskový mluvčí Frontexu zdůraznil, že "účelem střelby nebylo znemožnění překročení hranice, nýbrž zastavení pašeráků."

Ombudsmanka EU Emily O'Reillová s Nilsem Muiznieksem z Rady Evropy požádala koncem září Frontex o vysvětlení a pod dopis zaslaný šéfovi Frontexu Fabrice Leggerimu se podepsalo i dvaačtyřicet europoslanců (žádný europoslanec nebyl z ČR nebo SR).

Šéf Frontexu obvinění ze střelby do uprchlíků odmítá

Podle serveru EuObserver europoslancům vzkázal, že v polovině nahlášených případů stráž střílela pouze do vzduchu, bez úmyslu někoho zranit. Ve zbývajících případech prý byla střelba vedena v reakci na útoky na strážní lodě, kterými pašeráci ohrozili životy migrantů i pohraničníků. (Neupravené dokumenty Frontexu zde)

„Všechny případy střelby – včetně těch, které vedly ke zranění uprchlíků – byly hlášeny jako součást standardního procesu zadržení pašerácké lodi na moři,“ uvádí The Intercept.

„Přijedeme k lodi, a buď zakřičíme, aby zastavili a zvedli ruce, nebo na ně troubíme. Když nezastaví, střílíme na motor, ale jen pokud je to bezpečné,“ prozradil reportérovi serveru na řeckém ostrově Chios jeden ze členů pobřežní stráže. Když by hrozilo uprchlíkům nebezpečí, nechávají prý loď raději odplout.

Uprchlíci tvrdí něco jiného, prý na ně pobřežní stráž střílí

Devatenáctiletá Rawan vypráví, že když se před dvěma lety pokoušela dostat z Turecka do Řecka, pobřežní stráž střílela na pašeráckou loď, na které plula. Jedna z kulek ji zasáhla do zad, stejně jako jejího tchána Adnana Akila. Jiná uprchlice byla postřelena do ramena.

Akil zase vzpomíná, že kormidelník nechtěl člun zastavit a tak pobřežní stráž zahájila palbu – z pistolí a samopalů. Když po druhé várce střelby loď konečně zastavila, patrola odvezla zraněné k ošetření. „Hodili nás do lodi jako zvířata,“ třese se při vzpomínce na prožité trauma.

„Obyčejně střílí na motor. Problém je ale v tom, že kolem něho sedí spousty uprchlíků,“ vysvětluje Giorgios Pagoudis, novinář z řeckého Chiosu, který se věnoval incidentu se střelbou, do něhož se přimotali Rawan s Akilem.

Šest měsíců po střelbě na Chiosu došlo k podobnému incidentu poblíž ostrova Pserimos. Jedna z kulek tehdy zasáhla jednoho ze syrských uprchlíků do hlavy. Rok nebyl schopen mluvit, ani se hýbat. Nakonec upadl do kómatu a loni v prosinci zemřel.

V obou případech střelby řecké soudy nakonec konstatovaly, že pobřežní stráž postupovala v souladu se zákony a nedopustila se žádného pochybení.

Všichni uprchlíci z Chioské střelby dostali azyl v Evropě. Rawan, která žije na severovýchodě Německa, poukazuje na ironii osudu – utíkala z válkou zasažené Sýrie, aby ji postřelili Evropané. Nicméně je šťastná, že se dostala do Evropy živá.

Foto: //frontex.europa.eu/, Joint Operation Triton 2015 - Search and Rescue by Belgian navy

 

Tagy článku