Pokračuje vlna útoků na Židy v Izraeli. Dav civilistů omylem zlynčoval eritrejského uprchlíka

Pokračuje vlna útoků na Židy v Izraeli. Dav civilistů omylem zlynčoval eritrejského uprchlíka
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Nepokoje v Izraeli
19 / 10 / 2015, 16:30

Izraelský deník tvrdí "Eritrejec byl zabit jen kvůli barvě své pleti."

Jeruzalém 19. října (ČTK) - Za nedělní střelbou na autobusovém nádraží v Beerševě v jižním Izraeli stál jedenadvacetiletý arabský občan Izraele, oznámila izraelská policie. Útočník zabil jednoho Izraelce a dalších deset osob postřelil, při útoku byl zabit. Při operaci byl omylem postřelen i migrant z Eritreje, kterého si bezpečnostní složky spletly s útočníkem. Následkům svých zranění podlehl, oznámila agentura AP s odvoláním na prohlášení místní nemocnice.

Mediální manipulace o situaci v Izraeli. Proč jsou útočníci nazýváni obětmi?

Útočník pocházel z beduínské vesnice Chura v jižním Izraeli. Jak uvedla policejní mluvčí Luba Samriová, policie rovněž zadržela jednoho z jeho příbuzných kvůli podezření, že mu pomáhal. Podle izraelské tajné služby neměl útočící muž žádný předchozí záznam o zapojení do nějakých ilegálních aktivit.

Útočník v neděli vstoupil na stanici se střelnou zbraní a nožem. Další zbraň sebral izraelskému vojákovi, kterého pobodal. Voják pak svým zraněním v nemocnici podlehl.

V souvislosti se smrtí šestadvacetiletého Eritrejce pátrá izraelská policie po civilistech, kteří na zraněného muže ležícího na zemi hodili židli a kopali ho do hlavy. Jak uvedla policie ve svém prohlášení, speciální jednotka se snaží najít útočníky, kteří "brutálně zbili cizince, který byl již přemožen, ležel na zemi a nepředstavoval žádné nebezpečí." Policisté tento incident považují za velmi vážný a "nedovolí civilistům, aby brali zákon do vlastních rukou."

Zastřelení Eritrejce okomentovala i izraelská diplomacie. "Je to hrozné. Ukazuje to, v jak hrozné situaci se nacházíme," uvedl mluvčí ministerstva. Například izraelský deník Jediot Achronot má ale o důvodech toho, proč byl Eritrejec zabit, jasno. "Jen kvůli barvě své pleti," zněl dnešní titulek v novinách, napsala agentura AP. Podle lékařů muž zemřel na následky střelných zranění i zranění, která mu byla následně způsobena přihlížejícími.

Izrael zažívá od počátku října vlnu útoků na Židy ze strany zejména mladých Palestinců, zemřelo při nich dosud devět Izraelců. Během nové vlny násilí zahynulo také 42 Palestinců, včetně útočníků. Útoky začaly poté, co znovu propukly spory o jeruzalémskou Chrámovou horu. Mezi Palestinci se rozšířily pověsti, že Izrael chce místo významné pro islám i judaismus převzít pod kontrolu, což izraelská vláda důrazně popírá.

Palestinský návod "Jak pobodat Žida" zveřejněn v Radě bezpečnosti OSN

Ke zklidnění situace mají přispět schůzky amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Kerry potvrdil, že s Netanjahuem se sejde v Německu, kde bude premiér ve středu. S Abbásem se má sejít na Blízkém východě.

Jak dnes Kerry uvedl, nyní je nejdůležitější, aby izraelští a palestinští vůdci objasnili, jaký je status Chrámové hory, a dohodli se na krocích, které povedou k uklidnění současné situace. Zopakoval, že Izrael má právo chránit své občany před násilnými útoky. Během telefonického rozhovoru, který v uplynulých dnech vedl s izraelským premiérem mu prý Netanjahu zdůraznil, že nehodlá měnit status quo na svatých místech v Jeruzalémě.

Izraelský premiér o víkendu odmítl francouzský návrh nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ve kterém se počítá s rozmístěním mezinárodních pozorovatelů na Chrámové hoře, což by mělo pomoci zklidnit napětí kolem tohoto místa. Netanjahu řekl, že Izrael závazky na Chrámového hoře dodržuje a nemůže být považován za příčinu problémů. Ani podle Kerryho ale mezinárodní přítomnost na svatých místech není potřeba.

Tagy článku