Palestinské útoky osamělých vlků s noži proti Izraelcům pokračují

Palestinské útoky osamělých vlků s noži proti Izraelcům pokračují
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), infliv|Popisek: Ilustrační foto
19 / 09 / 2016, 15:30

Palestinský útočník dnes ve východním Jeruzalémě pobodal dva izraelské policisty. Jeden z nich byl zraněn vážně.

Jeruzalém 19. září (ČTK) - Bezpečnostní síly muže postřelily, oznámila podle agentury AFP izraelská policie. O něco později došlo k druhému útoku na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde se dva Palestinci pokusili napadnout nožem příslušníky pohraniční policie. Policisté jednoho útočníka usmrtili a druhého vážně zranili.

 

Terčem prvního útoku se stala dvacetiletá policistka, která byla zraněna těžce, a její pětačtyřicetiletý kolega, jenž byl zasažen jen lehce. Útočníkem byl podle policie asi dvacetiletý mladík z východního Jeruzaléma. Pořádkové síly ho postřelily a muž leží v kritickém stavu v nemocnici.

Jak popsala policejní mluvčí Luba Samriová, při druhém útoku dva muži vytáhli nože v blízkosti pohraniční policie na kontrolním stanovišti v Hebronu poblíž místa, kde je podle tradice pohřben starozákonní prorok Abrahám. Jeden z policistů byl lehce zraněn.

Izrael hlásí čtyři útoky Palestinců za 24 hodin. Všichni byli na místě zastřeleni

Od loňska zemřelo při podobných útocích 34 Izraelců a více než 215 Palestinců. Většina z nich útočila na Izraelce nožem nebo pomocí auta. Izrael násilí přičítá nepřátelské kampani palestinských politiků a náboženských vůdců. Palestinci naopak tvrdí, že příčinou je stagnace mírových jednání a okupace palestinských území.

Palestinci k těmto územím řadí jak Západní břeh Jordánu, tak východní Jeruzalém. Izrael tato území stejně jako Pásmo Gazy obsadil v roce 1967. Z pásma se stáhl v roce 2005, východní Jeruzalém v rozporu s názorem zbytku světa připojil ke svému území. Jeruzalém je v Izraeli od roku 1980 považován za nedělitelné hlavní město země, zatímco Palestinci s východní částí počítají jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), infliv

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.