Autor fotografie: MONUSCO/Sylvain Liechti, CC BY-SA 2.0|Popisek: Uprchlíci v Demokratické republice Kongo, 2012
Z hodin dějepisu se nám vybaví pojmy jako stoletá nebo třicetiletá válka a hlavou nad nimi nekroutíme, jelikož se odehrály v temném středověku a my se dnes nacházíme na vyšším vývojovém stupni, nebo? Konflikt v Demokratické republice Kongo (DRK) trvá s krátkými přestávkami již od roku 1996 a stupňuje se, ať už zapojením nových aktérů, páchanou brutalitou, či použitím nových zbraní.
V doporučení cestovních kanceláří byste jako vysněnou destinaci DRK hledali marně „Jelikož není země politicky stabilní a některé provincie ovládají povstalecké skupiny, doporučuje se do Konžské demokratické republiky cestovat pouze v nevyhnutelných případech,“ stojí v bedekru cestovní kanceláře Invia. A není se čemu divit, DRK spadá podobně jako třeba Haiti, Jemen či Sýre mezi rozvrácené státy.
Již před 15 lety napsal renomovaný časopis Foreign Policy, že Demokratická republika Kongo, rozlohou jedenáctá největší země světa, v podstatě neexistuje. Přestala platit společenská smlouva a obyvatelé země přestali uznávat svrchovanost, jinými slovy odmítli vládu. V době vzniku analýzy, v roce 2009, byla země rozdrobena do více než dvou set etnických skupin se 67 miliony obyvatel, dnes se počet pohybuje kolem 100 milionů a bezpečnostní situace se nezlepšila, ba naopak. Počet vnitřně přesídlených se podle údajů humanitární organizace Lékaři bez hranic, která na místě stále ještě působí, se odhaduje na 6 milionů!, to je do jisté míry zapříčiněno i tím, že v regionu nekontrolovatelně bojuje okolo 130 ozbrojených skupin.
EU varuje
Ač je EU vzdálena od konfliktu tisíce kilometrů, konflikt nenechávají příslušné orgány bez povšimnutí. Koncem března vydal prohlášení vysoký představitel unie, který je mimořádně znepokojen eskalací násilí na východě země a zhoršující se humanitární situací. „V jejím důsledku jsou miliony lidí vystaveny porušování lidských práv včetně vysídlování a deprivace,“ stojí v prohlášení.
Neustálé posilování vojenské přítomnosti, jakož i využívání pokročilých řízených střel země-vzduch a dronů představují znepokojivou eskalaci, která situaci dále zhoršuje, zejména na východě země. Představitel narážel na incident Koncem února bezpilotní letoun ovládaný z Rwandy poškodil civilní letadlo na letišti ve strategickém východním městě Goma, hlavním městě provincie Severní Kivu. Nejsou to ale jediné sofistikované zbraně v arzenálu M23. Podle důvěrného dokumentu OSN, který měla možnost vidět agentura AFP, rwandská armáda používá k podpoře skupiny také rakety země-vzduch.
Paradox! Rwanda podporuje genocidu
Na vině zhoršující se situace je sousední Rwanda. Její režim totiž podporuje ozbrojené skupiny na území DRK, zvláště pak skupinu M23, která hlásá nenávistné verbální projevy a xenofobii, jakož i politiku založenou na etnickém původu. EU Rwandu opakovaně vyzvala, aby z DRK okamžitě stáhla veškerý svůj vojenský personál a ukončila všechnu podporu - Zatím marně. Paradoxně Rwanda si 7. dubna připomene začátek smutného 30. výročí genocidy, při níž padl po řádění obyvatel odhadem milion Hutů a Tutsiů.
Vatikán pláče za věřící
Kromě etnicky motivovaných útoků probíhají na území DRK také ty z kategorie náboženské. Ze sousední Ugandy sem pravidelně pořádají nájezdy islamictické milice Sjednocené demokratické síly (ADF). Nejméně osm lidí bylo zabito, z toho pět při modlitbě, při útoku, který koncem ledna 2024 v Baeti na východě země provedli povstalci ADF napojení na ISIS. Dalších 30 lidí vzali útočníci jako rukojmí a přepadli také několik okolních vesnic, informoval vatikánský server Vaticannews.va. Katolíků v zemi se podle oficiálních počtů nachází na 50%, ale stále početnější je ale také muslimské obyvatelstvo s deseti procenty.
Nepojistitelné?
Představitelé DRK obviňují Rwandu ze snahy ovládnout na nerosty bohatá území země, které tvoří převážnou část příjmů. DRK je jednou z nejbohatších zemí světa co se týče minerálů: nalézají se zde největší světové zásoby kobaltu, prvku nutného pro výrobu high-tech elektroniky a také významné zásoby zlata, diamantů a mědi. I přes žalostnou bezpečnostní situaci se DRK dostalo koncem ledna zlepšení ratingu, alespoň z pohledu českých orgánů. Představenstvo Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) přeřadilo případné komerční projekty v zemi z nepojistitelných na vysoce rizikové. Z pohledu OECD však země stále spadá do kategorie 7 z 8, kdy osmička představuje největší míru rizika.