Pokud chceme zakazovat zbraně, měli bychom zakazovat i auta. To zaznělo na debatě na ČT

Pokud chceme zakazovat zbraně, měli bychom zakazovat i auta. To zaznělo na debatě na ČT
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
03 / 04 / 2015, 09:30

Prohra odpůrců zbraní. Včerejší debata o zbraních na České televizi byla divoká. Diváci se zastávali majitelů zbraní.

Debata, na kterou jsme upozornili v našem článku "Přísnější podmínky pro držení zbraní? Živě s M. Jílkovou dnes na ČT", přinesla několik zajímavých závěrů.

Výsledky ankety na webu ČT potvrdily, že současný systém pro držení zbraní je vyhovující (45%, 3798 hlasujících), nebo by měl být ještě volnější (54%, 4482 hlasujících). Veškeré připomínky a návrhy, které v před nedávnem zazněly z úst odborníků a politiků jsou tedy poněkud mimo realitu a jsou pouze populistickými výkřiky.

(například Ministerstvo vnitra uvedlo, že by lékaři mohli mít k dispozici přímý vstup do centrálního registru zbraní. Mohli by tak zjistit, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. "Budou mít psychiatři přístup do centrálního registru zbraní?")

Podrobný článek zveřejnil server Parlamentní listy, ze kterého vybíráme:

  • Primář psychiatrické nemocnice v Bohnicích Jiří Švarc: "Psychotesty neuškodí, ale situaci nevyřeší," prohlásil jasně.
  • David Karásek ze Sdružení pro ochranu práv majitelů zbraní se odkazoval na empirické výzkumy, které ukazují, že střelci čas od času spáchají nějaký zločin i psychotestům navzdory.
  • Předseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD):  policie by měla mít právo odebrat zbraň v případě podezření na nějaké nebezpečné chování v budoucnu.
  • Milena Bačkovská z ministerstva vnitra sedící v publiku: s plošným zaváděním psychotestů se nepočítá. Plánuje se ale umožnit lékařům nahlédnout do registru zbraní a získat patřičnou informaci v případě, že má pocit, že se zdravotní stav klienta posunul.
  • Primář psychiatrické nemocnice v Bohnicích Jiří Švarc:  lékaři tu nejsou od toho, aby udržovali klid zbraní v Česku. Pokud by měl pacient chodit k psychiatrovi s tím, že on bude nahlížet do nějakého registru, tak to naruší důvěru mezi pacientem a lékařem.
  • David Karásek ve studiu vytáhl graf, na němž ukázal, že legálně drženou střelnou zbraní je spáchán jen zlomek kriminálních činů.
  • Divák z publika: "Vrah, který chce zabíjet, si tu cestu k zabíjení vždy najde....náš zákon o držení zbraní je snad nejlepší na celém světě."
  • Psychiatrička a bývalá ministryně Džamila Stehlíková: "lze statisticky doložit, že ke střelné zbrani se bohužel dostanou i rizikoví občané, u nichž lze předpokládat, že mohou zbraň použít ke kriminálnímu činu. Může to být až pět procent držitelů zbraní".
  • Korunu všemu nasadila právě Džamila Stehlíková, která na na otázku Davida Karáska "U nás je asi 300 tisíc držitelů střelných zbraní. Vy tedy chcete říct, že patnáct tisíc lidí je tu ozbrojených a nebezpečných?" odpověděla "Ano".

Podle paní Stehlíkové se mezi námi tedy pohybuje 15 000 ozbrojených a nebezpečných šílenců se zbraní. Zřejmě pomůže, když si obstaráte zbrojní průkaz a solidní zbraň.

Zdroj: českátelevize.cz, parlamentnílisty.cz

Psali jsme také:

Mediální hon na držitele zbraní?

Budou mít psychiatři přístup do centrálního registru zbraní?

Před útoky šílených střelců jsme bezbranní. Můžeme ale zvýšit šanci na přežití

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.