"Pokud legálně vlastníte zbraň, potom ji noste u sebe." Izraelská vláda vyzývá k ochraně před teroristy

&quote;Pokud legálně vlastníte zbraň, potom ji noste u sebe.&quote; Izraelská vláda vyzývá k ochraně před teroristy
Popisek: Ilustrační foto
15 / 10 / 2015, 17:15

Objevil se tzv. "osobní terorismus", se kterým se špatně bojuje. Experti poukazují, že totéž se může stát v Evropě, ta na to ale není připravená.

V posledních dnech došlo v Jeruzalému i po celé zemi k sérii teroristických útoků spáchaných palestinskými Araby. Vláda proto nařídila zpřísnit bezpečnostní opatření po celém Izraeli. 

Většina útočníků, palestinských radikálů zaútočila proti civilistům i policistům obyčejnými noži. Podle odborníků se jedná o novou formu tzv. "osobního terorismu", proti které se lze jen stěží bránit. Jednou z možností je, aby se civilní držitelé zbrojních licencí vyzbrojili střelnými zbraněmi. Z nejvyšších vládních míst dostali Izraelci pokyn: "Pokud legálně vlastníte zbraň, potom ji noste u sebe." Informaci zveřejnil server CNN.

Izraelský vládní mluvčí Mark Regev řekl ve čtvrtek 15. října "Svojí důležitou roli v rámci právního státu má i civilní obyvatelstvo. Vyzýváme Izraelce k bdělosti a úzké spolupráci s bezpečnostními orgány naší země, abychom tuto hrozbu porazili."

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

Regev uvedl pro americkou CNN, že nechce, aby byl Izrael pokládán za zemi, kde musí být všichni ozbrojeni, ale "licence na držení střelných zbraní vydáváme pouze těm žadatelům, kteří projdou testy a splní všechny zákonné požadavky a navíc většina z těch, kteří získali licenci, měli vojenský výcvik a vědí, jak správně zbraň použít."

Není jasné, jaký dopad bude mít tento návrh na bezpečnostní situaci, kdy vláda využívá potenciálu svých ozbrojených civilistů. Zřejmě není jiný způsob, jak tuto teroristickou hrozbu jinak řešit. Doposud totiž řešil Izrael spíš nebezpečí raketových nebo bombových útoků, ale nyní mladí radikální Palestinci útočí běžnými zbraněmi a podle mluvčího vlády jsou podporováni k těmto útokům prostřednictvím sociálních sítí.

Izrael je obviňován organizací Amnesty International a izraelským Informačním centrem pro lidská práva na okupovaných územích, že policisté a vojáci "příliš rychle střílejí a zabíjejí" a navíc teď ještě vláda vyzývá civilisty, aby nosili zbraň. Podle těchto organizací takové opatření nepomůže, jen to situaci dál vyhrotí. "Politici a policejní složky nejenže nedokázaly uklidnit klima ve společnosti a ještě otevřeně vyzývají k "mimosoudnímu zabíjení podezřelých."

Kritika se ozývá nejvíc z palestinských území. Předseda Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás varoval už středu, že pokud nedojde ke změně, bude se násilí jen zhoršovat. Abbás uvedl: "Agresivní a rostoucí izraelský útok proti našim lidem, územím a svatým místům podkopává mír a stabilitu," řekl Abbás v televizním projevu, podle oficiální tiskové agentury WAFA. "Tento útok hrozí zapálení pojistky náboženské války, která spálí všechno, a to nejen v Izraeli, ale snad na celém světě"

Izraelský národní hrdina a brigádní generál Avigdor Kahalani na své přednášce Bezpečnost Izraele, která se konala v CEVRO Institutu v Praze mimo jiné uvedl, že s terorismem se špatně bojuje. „První a druhá intifáda se pojila s organizovaným terorismem – a to je možné zastavit. Ale teď došlo ke změně. Objevil se osobní terorismus, kdy lidé, kteří nejsou s nikým spojeni a dosud žili normálně, najednou chodí po ulicích a útočí na nás. A naše zpravodajské služby mají problém předem identifikovat takové osoby,“ prohlásil. 

Generál Avigdor Kahalani, potvrdil, že sleduje média a ví, co se v Evropě děje. „Arabové teď zabíjejí Araby. Jeden člověk s dlouhým vousem zabíjí druhého člověka s dlouhým vousem. Jsou to blázni. Co pak asi udělají s námi?“ ptá se řečnicky generál. A říká, že to, co teď v Evropě vidíme, oni věděli už dávno. Evropské země jsou podle něj naivní, časem na to přijdou. Ale Kahalani zároveň připouští, že i do jeho země přicházejí uprchlíci z Afriky. „Nevím, jak proti tomu bojovat,“ přiznává a říká, že lidé, kteří už přišli do Evropy, v ní zůstanou navždy. „Tím jsem si jist,“ nepochybuje o tom. Zdroj: ParlamentniListy.cz

Psali jsme také:

Bude český stát dál chránit zločince, nebo ty, kteří je pomáhají odhalit?

Podaří se posílit právo na sebeobranu obětí před útočníky, kteří násilně vniknou do jejich příbytku?

Nutná obrana při napadení z pohledu orgánů činných v trestním řízení

Má v České republice občan právo účinně se bránit útočníkovi? A je to právo stejné ve všech krajích republiky?

Trest smrti, ano či ne?

Křižácké tažení za zákaz držení zbraní obyvatel EU

 

Tagy článku