Autor fotografie: Wikimedia|Popisek: Mynář ví, že soudy v ČR nikam nespěchají a v klidu vydrží ve funkci do konce Zemanova volebního období
Kancléř Vratislav Mynář neuspěl u Nejvyššího bezpečnostního úřadu (NBÚ) s rozkladem kvůli neudělení bezpečnostní prověrky a hodlá se proto obrátit na soud.Prezident Miloš Zeman je připraven Mynáře odvolat, pokud nevyhraje ani soud.
Mynář vede prezidentskou kancelář bez potřebné prověrky NBÚ už téměř tři roky. Nepomohlo mu ani odvolání. Proto se nyní rozhodl dát celou věc k soudu, uvedla to dnes Česká televize s odvoláním na vyjádření kancléře. Mynář už dříve řekl ČTK, že očekává, že s rozkladem u NBÚ patrně neuspěje.
Prezident Zeman se nechal slyšet, že svého kancléře v případě neúspěchu u soudu odvolá. Zároveň mu ale nabídne jiné místo v kanceláři prezidenta, řekl dnes novinářům Zeman na návštěvě Libereckého kraje.
Záporné rozhodnutí k udělení prověrky na stupeň přísně Mynář obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ. Mynář se nyní může bránit správní žalobou u pražského městského soudu a poté ještě podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu, ta už ale nemá odkladný účinek. Česká televize uvedla, že Mynář podání správní žaloby chystá.
Kancléř v pondělí ČTK řekl, že neočekává, že by s rozkladem u NBÚ uspěl. Nebyl prý tak naivní, aby si myslel, že ředitel NBÚ Dušan Navrátil rozhodnutí úřadu zvrátí. Podání rozkladu označil za naprosto zbytečné, protože od něj nic neočekával.
Zeman dnes zopakoval své stanovisko z minulosti, že Mynáře odvolá až v případě, že neuspěje u soudu. V prezidentské kanceláři by ale v takovém případě mohl zůstat i nadále na jiné pozici. Podle odborníků ale soudní řízení bude trvat tak dlouho, že Mynář bude moct dokončit v roli kancléře Zemanovo první volební období.
Před žádostí o prověrku Mynář uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později.
Tak šel čas s kancléřem Mynářem:
14. března 2013 - Prezident Zeman jmenoval Mynáře, který byl šéfem jeho volební kampaně, vedoucím své kanceláře. Mlynář se kvůli tomu musel vzdát funkce předsedy Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Jako lídr zemanovců Mynář uvažoval o tom, že by roli kancléře využil ke zviditelnění SPOZ před nadcházejícími volbami. Zeman na to reagoval prohlášením, že úřad kancléře nemůže být používán k propagaci jakékoli politické strany.
27. září 2013 - Mladá fronta Dnes napsala, že Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku, a žádost o ni dokonce pozastavil. Zeman k tomu řekl, že nepotřebuje kancléře k tomu, aby za něj jednal s vládou, protože sám komunikuje s premiérem, a proto nepovažuje za problém, že Mynář nemá prověrku, která by umožnila zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních.
Média v souvislosti s Mynářovou prověrkou spekulovala, že NBÚ mohou vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, mimo jiné z dob jeho působení ve firmě Petrcíle, v níž figuroval po boku podnikatele Radima Masného, či vztah s kontroverzním lobbistou Miroslavem Šloufem.
26. října 2013 - Mynář ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako jeden z lídrů SPOZ, která ale neuspěla. Den poté Zeman řekl, že Mynář předpokládal, že se stane poslancem a nebude prověrku potřebovat.
"Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného," řekl Zeman.
25. listopadu 2013 - Mynář řekl, že žádost o vydání prověrky podá ještě do konce roku. Pro výkon funkce ji ale podle ze zákona nepotřebuje, uvedl.
5. prosince 2013 - Zeman ČTK řekl, že Mynář, "protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil", příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyššíbezpečnostní stupeň, "aniž by mu to zákon ukládal". Zeman zopakoval, že pokud kancléř prověrku nezíská, na Hradě skončí.
19. prosince 2013 - Mynář oznámil, že požádal NBÚ o prověrku na stupeň přísně tajné.
6. ledna 2015 -
Zeman v reakci na zveřejněné informace o tom, že si Mynář před Vánocemi pořídil vilu v pražských Strašnicích od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé, řekl, že kancléře neodvolá, ale Mynář by měl pochybnosti o nákupu domu vyvrátit.
Mynář ČTK řekl, že na ceně domu nevidí nic podezřelého.
9. ledna 2015 - MfD napsala, že Mynář dodal zbytek materiálů, které požadoval NBÚ, až koncem roku 2014, a to až po upozornění, že řízení může být kvůli chybějícím materiálům zastaveno. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až skoro rok poté, co o prověrku požádal. Prezident Zeman podle listu o zdržení nevěděl.
23. září 2015 - Deník Právo napsal, že NBÚ odmítl Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.
24. září 2015 - Prezident Miloš Zeman řekl, že pokud Mynář prověrku od NBÚ nezískal a neuspěje ani s odvoláním, zbaví jej funkce kancléře. Mynář uvedl, že rozhodnutí o výsledku prověrky má v neotevřené obálce na svém pracovním stole.
25. září 2015 - Kancléř Mynář oznámil, že prověrku od NBÚ na stupeň přísně tajné nezískal.
Prezident Zeman řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl Zeman.
7. října 2015 - Mynář podal rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky. V rozkladu napadl špatné právní posouzení NBÚ.
5. ledna 2016 - Podle České televize Mynář s rozkladem u NBÚ neuspěl. Nyní se obrátí na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident Zeman Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto neodvolá.
Zdroj: ČTK