Nechala Saúdská Arábie zabít nepohodlného novináře svým komandem? Pokud ano, má Trump velký problém

Nechala Saúdská Arábie zabít nepohodlného novináře svým komandem? Pokud ano, má Trump velký problém
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: Džamál Chášakdží
10 / 10 / 2018, 15:00

Otázka posledního týdne zní, co se stalo se známým novinářem Džamálem Chášakdžím, který kritizoval vládu Saúdské Arábie, a měl být údajně zabit na saúdskoarabské ambasádě v Istanbulu. Pokud by se potvrdily závěry turecké policie, že byl na diplomatické půdě zavražděn, mají USA jako chráněnec Saúdské Arábie velký problém.

KOMENTÁŘ

Saúdská Arábie řeší vážný problém. Existuje totiž vážné podezření, že režimu nepohodlného novináře Džamála Chášakdžího nechala úkladně zavraždit najatým komandem přímo na půdě saúdskoarabské ambasády v Istanbulu. Tam měl novinář žijící v USA přijít si vyřídit dokumenty, které se vztahovaly k rozvodu a plánovanému dalšímu sňatku. Od té doby jej však nikdo již neviděl. Dvě hodiny po jeho vstupu na diplomatickou půdu byly pouze viděno několik SUV odjíždějící spěšně z ambasády neznámo kam, a je možné, že se v nich převážely části těla novináře, které mělo být zohaveno a rozsekáno.

psali jsme: Saúdská Arábie vyvolala popravami teroristů diplomatickou krizi na Středním východě

Turecká policie se domnívá, že novinář z ambasády ,,nevyšel živý" a podle ní byl nejspíš Chášakdží zavražděn.

Pokud by tomu tak bylo, jednalo by se o bezprecedentní diplomatický skandál, který by mohl otřást vztahy Saúdská Arábie-USA. Pro americkou administrativu se jedná i přes některé rozmíšky v minulosti stále o důležitého spojence na Blízkém východě, kterému ochotně exportuje zbraně.

Donald Trump se zatím ke kauze vyjádřil rezervovaně, ale je jasné, že pokud se potvrdí vražda novináře a ještě k tomu na diplomatické půdě, bude se muset k věci postavit čelem. A možná alespoň částečně přehodnotit vztahy s ,,nekritizovatelnou" Saúdskou Arábií.

psali jsme: Saúdská Arábie vypověděla za čtyři měsíce 40 000 pákistánských dělníků. Kvůli obavám z terorismu

Chášakdží byl kritikem saúdského režimu a korunního prince Muhammada bin Salmána, který sice připravuje v zemi liberální reformy, ale nesnese žádnou kritiku. V roce 2016 nechali Saúdové dokonce popravit šíitského duchovního, čímž strhli lavinu mezinárodních protestů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.