Turecká armáda proti islamizaci? V zemi probíhá vojenský puč

Turecká armáda proti islamizaci? V zemi probíhá vojenský puč
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Most přes Bospor
15 / 07 / 2016, 22:30

AKTUALIZOVÁNO/F16 nad Istanbulem a Ankarou, tanky na letišti, armádou uzavřené mosty přes Bospor, přetížené telefonní linky to jsou fakta o pátečním večeru v Turecku. Armáda systematiky pracuje na převzetí moci v této zemi a zdůrazňuje, že chce vládu práva. Pokus o státní převrat potvrdil turecký premiér Binali Yildirim i armáda.

Sociální sítě přinesly zprávy o vojenských proudových letadlech a vrtulnících létajících nízko nad Ankarou a Istanbulem, údajně vrtulníky střílely u budovy turecké rozvědky v Ankaře. Prezident je podle CNN Turk v pořádku, ale armáda prý drží jiné rukojmí.

Turecká armáda podle agentury Reuters potvrdila, že se snaží převzít moc v zemi. Armáda chce v zemi zachovat vládu práva, zahraniční vztahy převrat nenaruší. Řada indicií naznačuje, že jde o zastavení prezidenta Erdogana v islamizaci země.

Podle tureckých tiskových agentur, bylo posláno velké množství sanitních vozů do budovy tureckého generálního štábu v hlavním městě. Svědci z Ankary hlásí střelbu, nad městem létají stíhačky.

Jsou zavřeny mosty přes Bospor, letiště je zablokované tanky a jsou zrušeny veškeré lety. Které straně konfliktu tanky patří, zatím není jasné. Bylo vyhlášeno stanné právo. Sousední Řecko mobilizuje armádu. 

Turecko bylo odříznuto od zbytku světa co se týče internetu. Jsou blokovány sociální sítě, jako Facebook a Twitter, vojsko obsadilo i sídlo turecké státní televize TRT, ze kterého odvysílalo své prohlášení a po té televizi vypnulo. Armáda nabádala ke klidu a podle prohlášení by země měla mít novou ústavu.

Poslední vojenský převrat v Turecku se udál v roce 1980, měl zabránit anarchii mezi levicovými a pravicovými bojůvkami, zhoršování hospodářské situace a neustálému vyměňování pravicových a levicových vlád.

Zdroj: Twitter, Rozhlas

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.