Poláci na rozdíl od naší vlády nestáhli před Norskem kalhoty

Poláci na rozdíl od naší vlády nestáhli před Norskem kalhoty
27 / 01 / 2019, 11:30

Norsko chtělo, aby Polsko stáhlo ze země svého konzula, který bojoval za zájmy Poláků a hlavně aktivně pomáhal rodinám proti Barnevernetu, za což dostal i ocenění Konzul roku 2016. Polsko jim rázně odpovědělo – neuděláme to!

Údajně nejdemokratičtější země na světě si připsala další skandál. A opět kvůli totální neochotě si přiznat, že jejich organizace na ochranu dětí, v podstatě už celému světu „dobře“ známý Barnevernet, dělá jednu chybu za druhou. Tentokrát jde o to, že Norové požádali Polsko, aby do tří týdnů ze země stáhli svého konzula Slawomira Kowalského, který v zemi působil přes 5 let.

Oficiálním vysvětlením je, že jednal neslučitelně s diplomatickým statusem. Pravda je ale mnohem prostší, za zájmy Polska a hlavně za polské rodiny perzekuované Barnevernetem, se rval jako lev a kryl ty, kterým se z Norska podařilo utéct. Třeba Norku Silje Garmo a její dceru, která nedávno v Polsku jako první získala kvůli barnevernetu politický azyl. Tedy dělal přesně to, co konzul dané země dělat má a byl loajální k zemi, která ho vyslala – ne k té, která ho dočasně přijala. Za svou excelentní práci i proto dostal od polské vlády ocenění Konzul roku 2016, a to má Polsko všude po světě 92 ambasád a 216 konzulátů, 3 další reprezentace a celkově tak několik tisíc různých diplomatických pracovníků...

Barnevernet zcela ignoroval Vídeňskou úmluvu o konzulárních stycích

Pan konzul Kowalský pomohl v Norsku více než 150 rodinám a byl proto „nepříliš oblíbeným“ už poměrně dlouho. Spory vygradovaly minulé léto, kdy byla k jednání předvolána norsko-polská rodina, které úřady odebraly 6leté dítě. Přímo rodiče tehdy požádali pana konzula o asistenci (Barnevernet totiž konzulát často o odběrech dětí ani neinformuje, ačkoliv to je jejich povinnost), norskou policií mu však bylo fyzicky zabráněno ve vstupu na jednání.

Vzhledem k faktu, že tímto činem Norové porušili i Vídeňskou úmluvu o konzulárních stycích, vzbudilo to velkou negativní mediální pozornost a kritiku od polských politiků. Ti, kdo podrobněji sledují případ Evy Michalákové a další norsko-české příběhy, ale asi nepřekvapí, když řeknu, že obrana Barnevernetu byla „máme svá vlastní pravidla“ a mezinárodní smlouvy je nezajímají. Není nikdo a nic, co by je donutilo nejednat zcela autonomně. A kdo na to upozorní, je státní vyvrhel, v tomto případě doslova.

Nedávné udělení politického azylu Norce Silje Garmové asi bylo tou pomyslnou poslední kapkou, kdy se Norové už odhodlali Polsko potrestat. Pan konzul byl samozřejmě první na ráně, protože odmítnutím norských fondů se sice občas vyhrožuje, reálně to ale udělat opravdu nejde. Norské fondy totiž vznikly jako způsob, jak si Norsko platí přístup na evropský trh a ty peníze proto nejsou žádným milodarem Norska (jak často norští politici prezentují), ale domluvenou podmínkou EU, kterou musí dodržovat napříč celou Evropou.

Reakcí Polska bylo jasné, rychlé a rázné NE!

Prakticky obratem oznámil polský ministr zahraničí, že svého konzula neodvolá, protože jsou s jeho prací více než spokojeni! Slawomir Kowalski by tak měl zůstat na svém místě podle plánu, a to je momentálně do konce června. Pokud se to Norsku nebude líbit, má jej tedy samo prohlásit za personu non grata a vyhostit.

Bude velice zajímavé pozorovat, co Norsko udělá dál. Už i kvůli tomu, že se v Norsku nyní opět kvůli vnitřní politické situaci změnil ministr pro děti a rodinu, kterým je čerstvě křesťanský demokrat Kjell Ingolf Ropstad, který je už teď pod tlakem různých levicových extrémistů, kteří v Norsku nejvíce prosazují myšlenku, že stát je lepší než rodiče. Kvůli jeho konzervatismu ani nebude i ministrem pro „rovnost pohlaví“, jako jeho předchůdkyně Linda Helleland.

V každém případě přístup Polska už je nyní jasný. Už totiž dokonce i poslali do Norska zprávu, že pokud Norsko jejich konzula přeci jen vyhostí, udělají to samé s norským konzulem v Polsku. Mazlit se s nimi totiž nebudou. Vyšlo totiž najevo, jak přesně to bylo v den, kdy pana Kowalského nepustili k jednání. Norové tvrdili, že byl konzul extrémně agresivní, on si to ale nahrával a video dokazuje, že dokázal být klidný jako mistr zenu i v momentě, kdy před ním stálo hned 5 policistů a říkali mu, že podle jejich pravidel ho prostě vyvést mohou. A ten neskutečný agresor jim tam ... poděkoval za spolupráci a odešel! Prostě další důkaz, jak Norsko oficiálně lže.

Na video v angličtině se můžete sami také podívat:

                                 

EU bohužel nepomůže, ale ČR by mohla!

Ohledně toho, že Norsko porušilo Vídeňskou úmluvu a zabránilo Kowalskému v kontaktu s norsko-polskou rodinou, jsem na Evropskou komisi poslal hned dvě písemné interpelace. I když jsme otázku přiřadili k paní Mogheriniové jako šéfce evropské diplomacie, z mně neznámého důvodu vždy odpověděla eurokomisařka Věra Jourová, a to zcela neurčitě a mimo to, na co jsme se ptali. V obou případech totiž v podstatě jen trapně vyjmenovala legislativu, která mezi Polskem a Norskem existuje a nic víc. Obrana proti tomu není. Polsko tak nadále bohužel zůstává v boji proti norským praktikám neoprávněného odebírání dětí samo.

Proto myslím nastal čas, abych zopakoval, co už jsem navrhl v roce 2015 – ČR by měla vyhostit některého z norských diplomatů. Bývalá norská velvyslankyně Siri Sletner, která tvrdila, že za vše mohou jen ti hrozní Češi, by byla lepší, bohužel česká diplomacie ke kroku nenašla odvahu, a to ani po vyjádření pana prezidenta Zemana, že to není úplně špatný nápad. A dokonce ani v momentě, kdy sice Sletner opakovaně ujišťovala Michalákovou, že jí samozřejmě nikdo nezakazuje mluvit o případu na veřejnosti, aby posléze u soudu, který nejenže Evě nevrátil syny, ale ještě jí odebral rodičovská práva a v rozsudku černé na bílémstálo, že matka publikuje případ veřejně a tím dokázala, že jí na srdci neleží nejlepší zájem dětí...

Pojďme proto podpořit Poláky a ukázat, že nám také záleží na českých občanech a Norsko si dál nemůže dělat, co se mu zlíbí! Také si přece vážíme rodiny, nebo zase naše vláda ANO, ČSSD a KSČM upřednostní své zájmy nad zájmy českých občanů a rodin, které Barnevernet systematicky ničí?

Přeji hezký den a veselou mysl!

 

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace