Autor fotografie: archiv redakce
Zlé časy zažívá Policie České republiky. Hned ze tří stran se na ni valí skandální odhalení jejich násilných praktik a kritika, dokonce i z řad soudců. Názory podle ústavy nezávislé justice přitom nemůže kontrolní oddělení jednotlivých policejních složek ani Generální inspekce tak snadno smést ze stolu. Vedení policie tak čeká nelehká budoucnost.
V prvém případě Městský soud v Brně konstatoval naprosto skandální chování policisty, který napadal účastníky a pořadatele letošní prvomájové demonstrace, pořádané Dělnickou stranou sociální spravedlnosti a Dělnickou mládeží.
„Dělnická strana sociální spravedlnosti bude v této souvislosti požadovat, aby byl policista neprodleně zbaven služebního poměru,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda DSSS Tomáš Vandas. Soudce Městského soudu v Brně Josef Tatíček totiž nejen že zprostil pořadatele demonstrace obžaloby za napadení veřejného činitele, ale naopak se několikrát pozastavil nad počínáním policisty, který podle něj boxoval do lidí takovým způsobem, až ho nakonec museli zpacifikovat další policisté, kteří ho sami považovali za agresora. „Dává tam velmi razantní údery do prostoru, kde je obžalovaný a další osoba. Obžalovaný padá k zemi, policista se otáčí a boxuje do dalšího pořadatele. Je to zase nekompromisní souboj pěstí.
psali jsme: Američtí policisté zastřelili dalšího muže, choval se nevyzpytatelně
Toho si všiml policista z antikonfliktního týmu, který se snaží policistu pacifikovat. Ten, přestože musel vědět, že je držen jiným policistou, se ještě otáčí a jde boxovat do dalšího pořadatele. Čtyři lidé tam čelili takovému útoku od policisty a já jsem nepochopil, jaké mělo jeho jednání smysl,“ uvedl v odůvodnění zproštění obžaloby vůči pořadateli z DSSS soudce. Tím došel k naprosto opačnému závěru než GIBS, která již dříve reagovala na trestní oznámení podané Dělnickou mládeží tak, že se nic nestalo. „To je u inspekce naprosto běžné. Když mají pokyn někoho udělat, klidně si na něj vymyslí i kompro. Pokud mají ale naopak nic nevidět, přehlédnou i krev,“ vysvětlil Security magazínu podle něj běžnou praxi u GIBS bývalý policista z Olomouckého kraje. Své jméno si z obav před policejní mstou a šikanou nepřál uvést, redakce ale jeho totožnost dobře zná a s ohledem na tiskový zákon ho nebude zveřejňovat.
Druhým skandálem, kterým čelí policejní prezident Tomáš Tuhý (který je ze zákona za chod policie a jednání svých mužů odpovědný) je už dva roky starý případ, který teprve nyní právě začal rozplétat soud v České Lípě. Před zdejším senátem stojí policista, který teleskopickým obuškem zbil na poli v Písečné sběrače legálního technického konopí. Ačkoliv mu za to hrozí až pět let vězení, jeho nadřízení ho zcela nepochopitelně nadále nechávají sloužit a vyplácí mu plat z veřejných prostředků. Ještě nepochopitelnější je ale fakt, že firma měla vše řádně podle zákona nahlášeno celníkům a ti sami na tuto skutečnost policii upozornila.
psali jsme: V St. Louis protesty po osvobození policisty, jenž zabil černocha
„Policie informace, že jde o legální pole, od nás měla,“ potvrdil mluvčí Celní správy Martin Stočes. Kromě zmlácení muže ocelovým obuškem, přezdívaným „zabiják“, další policisté nastříkali do očí pepřový sprej teprve 17letému synovi zbitého muže jen za to, že se slovně zastal svého otce. Přestože si slzící hoch po zásahu plynem sedl na zem a nebránil se, policisté jej povalili a spoutali. Oba museli být lékařsky ošetřeni. Nepřiměřeně tvrdému konání policistů navíc z bezprostřední blízkosti přihlížely dvě děti ve věku 9 a 12 let. I ony si museli podle policistů jako zvlášť nebezpeční zločinci lehnout na zem do bláta. „V přítomnosti dětí by se donucovací prostředky měly používat jen v krajních případech,“ upozornil státní zástupce Martin Tvrdík.
Ve třetím případě se valí kritika na pražskou policii kvůli zákroku její speciálně vycvičené zásahové jednotky proti 66letému nemocnému důchodci Jaroslavu Novákovi. Muž se zabarikádoval ve svém bytě v Praze 8 před exekutory a odmítal ho opustit, přičemž vyhrožoval, že se zastřelí. Kromě zásahovky na místě byla i policejní vyjednavačka, právní zástupce muže, který se snažil policisty přesvědčit, že exekuce je nezákonná. Ti však na to nedbali, a i když nakonec důchodce začal sám od sebe rozebírat zatarasené dveře, zásahová jednotka najednou zaútočila.
„Policisté hodili do bytu asi čtyři světelné granáty, které pana Nováka krátkodobě ohlušily o oslepily a poté čtyři policisté vtrhli dovnitř. Pan Novák jim nekladl odpor, zvedl ruce a říkal, že nemá zbraň. V jedné ruce držel telefon, druhou měl prázdnou. Jeden z policistů ho bez varování zasáhl taserem do břicha, a pak ho násilím přetáhli přes krabice, které měl ve vchodu,“ uvedl právní zástupce důchodce Norbert Naxera. Ten upozornil, že 66letý důchodce má vysoký krevní tlak a zásah taserem a násilné jednání policistů mu mohlo způsobit smrt. „Připomínám, že podle zákona o policii nemají být donucovací prostředky v takovéto intenzitě používány proti starým a nemocným lidem, což policisté nerespektovali. Policisté se k panu Novákovi chovali hrubě a nezdvořile, tykali mu, nedovolili mu vzít si sebou žádné věci, nasadili mu pouta na rukou a dotáhli ho do připravené sanitky.
Ani v sanitce mu nesundali pouta, proto mu ani zdravotníci nemohli v sanitce změřit tlak. Jeden z policistů mu vytrhl mobilní telefon z ruky a začal prohlížet, s kým volal, na což neměl právo. Policisté mu nedovolili ani se obléci a tak ho do psychiatrické léčebny přivlekli v domácím oblečení s jednou botou. V bytě zůstala jeho peněženka, klíče a veškeré dokumenty o jeho soudních sporech. Poté, co ho odvezli do léčebny, nechali dveře sanitky otevřené a na něj, který byl oblečen v lehkém domácí oblečení, táhl studený vzduch. Po nějaké době ho odvedli do léčebny a v pokoji ho připoutali k posteli, ačkoliv nekladl odpor. Byt zůstal otevřený, v bytě zůstaly čtyři kočky pana Nováka, které byly v šoku z výbuchu,“ popsal policejní zásah advokát Naxera.
psali jsme: Naschvál nezajistili důkazy, kritizuje GIBS expolicistka. Ve stodole našla krvavou sekeru
Ten naopak obhajuje mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. „Tento postup je v takovýchto situacích běžný, zvláště pokud je podezření, že by pachatel mohl být ozbrojen. A v tomto případě jsme s tím museli pracovat, neboť 66letý muž střelbou skutečně vyhrožoval,“ uvedl ve vyjádření pro redakci Hulan. Tím potvrdil, že policie znala důchodcův věk, popřel však, že by znala jeho zdravotní stav. „V tomto směru ale jednoznačně platí, že jsme nesměli situaci jakkoli podcenit, neboť dotyčný vyhrožoval střelbou, tedy se z pohledu pražské policie dle zákona jednalo jednoznačně o nebezpečného pachatele. Navíc jsme museli pracovat s tím, že střelnou zbraň má, byť podle policejních evidencí není držitelem zbrojního průkazu a střelné zbraně. Nikdo ale nemohl do poslední chvíle vyloučit, že muž je ozbrojen jakoukoli nelegálně drženou zbraní,“ sdělil Hulan. Podle něj Odbor vnitřní kontroly neeviduje žádnou stížnost proti zakročujícím policistům a jejich zákroku, který byl vyhodnocen jako adekvátní a v souladu se zákonem.
To se ale v nejbližší době změní. „Pan Novák se chce bránit všemi zákonnými prostředky jak proti protiprávnímu postupu exekutorského úřadu, tak proti nepřiměřeně brutálnímu zásahu zásahové jednotky policie,“ uvedl advokát Naxera.