Policejní kontrola přímo v bytě a bez povolení? Ano

Policejní kontrola přímo v bytě a bez povolení? Ano
Popisek: Ilustrační foto
17 / 03 / 2016, 15:45

Navrhované oprávnění policie zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí ve vládní novele asi zůstane.

Praha 17. března (ČTK) - Opoziční ODS při dnešním jednání ústavně-právního výboru neuspěla s návrhem na vypuštění pasáže. O novince se mezi poslanci strhla debata, zastánci argumentovali zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody. Kabinet úpravami zákona o zbraních reagoval na tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec sebe.

Jana Černochová (ODS): Komentář k novele zákona o zbraních

Policista bude moci zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.

Poslanec ODS Marek Benda se obává toho, že pokud se prolomí zásady v jednom případě, následně se na ně nabalí další. Konkrétně zmínil již navrhovanou pravomoc kontrol, čím lidé topí doma v kotlích. "Pokud bude člověk ozbrojen nelegálně, policie bude muset postupovat podle trestního zákona nebo podle zákona o policii," upozornil. Za zachování domovní svobody se přimlouval také Zdeněk Ondráček (KSČM), který podotkl, že policisté budou moci takto postupovat vůči bezúhonným lidem.

Naopak předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) označil novou pravomoc za nejdůležitější bod novely, která má taky například zkrátit platnost zbrojních průkazů z deseti na pět let. Zdůraznil, že policie zareaguje prohlídkou až na situaci, kdy vlastník zbraň dobrovolně nevydá. Pro zvýšení bezpečnosti se vyslovily i Pavla Golasowská (KDU-ČSL) a Helena Válková (ANO). "Veřejnost volá po zajištění bezpečí," podotkla Golasowská.

Pro Bendův návrh na vypuštění policejního oprávnění z novely hlasovali poslanci ODS, TOP 09 a KSČM. Členové výboru za koaliční ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kteří mají většinu, jej nepodpořili.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace