Policejní pyrotechnici odcházejí. Co se děje ve specializovaném útvaru Policie ČR

Policejní pyrotechnici odcházejí. Co se děje ve specializovaném útvaru Policie ČR
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
02 / 05 / 2015, 12:45

Jsou služební funkcionáři tohoto policejního útvaru "nekompetentní"? Funkce jako trafiky?

V článku "Pomsta policejních šéfů? O osudu bývalého pyrotechnika musí rozhodnout soud" jsme psali o bývalém pyrotechnikovi, který vylíčil svůj příběh serveru lidovky.cz .

Články na serveru lidovky.cz upozorňují na příběh policejního pyrotechnika Bohumila Mareše (59), který má za sebou dvacetiletou praxi. V řadách Policie ČR působil jako jeden ze dvou policejních znalců a vypracovával posudky na ty nejsložitější případy. Po letech služby u policejních pyrotechniků byl nadřízenými přeřazen a již tři čtvrtě roku chytá na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce. 

Nyní přichází stejný server s výpovědí dalšího bývalého pyrotechnika Ladislava Zagiby, který pracoval u policie 40 let a pyrotechniky vedl 22 let i jako jejich jihočeský šéf. A ten potvrzuje slova svého bývalého kolegy Bohumila Mareše.

Ladislav Zagiba uvedl: „Co říkal (Bohumil Mareš, pozn.red.), se u služby opravdu děje....Odešel jsem po 40 letech, protože už se to nedalo. Válčil jsem na mnoha polích: od pyrotechniky, po vzdělávání. Bojoval jsem s policejním prezidiem. A bojoval jsem proti vzniku pyrotechnické služby v současné podobě."

Na otázku Lidovky.cz, aby konkretizoval, jak se podle něj projevuje neodbornost vedení pyrotechniků v praxi odpověděl: "Třeba po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích se ukázala slabost pyrotechnické služby. Nevěděli, co mají dělat. Pro srovnání vzpomeňte na výbuch na Slovensku v muničním skladu Nováky. Tam bylo za půl roku hotovo."

Bývalý pyrotechnik uvádí další příklady, například se podle něj neprovádí ohledání místa činu, ačkoliv se jedná o neodkladný úkon a tím se snižuje možnost vyšetření celého případu. Dál uvádí, že z neznalosti mohou vedoucí ohrozit své podřízené, protože jim nařizují, jak mají likvidovat munici, aniž to údajně vědí atd.

Pokud je situace u této složky Policie ČR taková, jak ji popisují dva její bývalí příslušníci, mělo by se policejní prezídium hodně rychle zamyslet nad efektivním a hlavně odborným fungováním útvaru. Zvlášť v době, kdy v celé EU, včetně naší republiky, je zvýšené ohrožení teroristickými útoky. A pyrotechnici budou první, kteří budou likvidovat případné bombové hrozby.  

Článek na serveru Lidovky.cz: "Nevzdělané vedení ohrožuje pyrotechniky v terénu, varuje odborník" autora Ondřeje Golise.

 

 

 

Tagy článku