Policejní razie proti islámským radikálům na Balkánském poloostrově. Teroristický útok přijde z Evropy

Policejní razie proti islámským radikálům na Balkánském poloostrově. Teroristický útok přijde z Evropy
Popisek: Ilustrační foto
17 / 08 / 2015, 11:30

Makedonské bezpečnostní složky zahájily tvrdé razie proti příznivcům islámského státu. Kosovští Albánci jsou obrovské bezpečnostní riziko.

K zákrokům došlo několik týdnů poté, co britský deník Sunday Mirror zveřejnil informace o tom, že islámští radikálové skupují pozemky v oblasti s cílem vybudovat zde výcvikové tábory IS.

Zapadlá vesnice v Bosně je údajně základnou a výcvikovým táborem islámských radikálů, kteří tu připravují útoky na západní Evropu.

Policejní razie byly provedeny v makedonském hlavním městě Skopje, a v dalších čtyřech městech po celé zemi. Policie doufá, že akcí rozbijí náborové sítě islámského státu a organizační struktury v celém regionu, který je údajně "v pohotovosti pro islámskou teroristickou činnost".

Podle dostupných údajů policisté obsadili 25 rodinných domů, mešitu ve Skopje, internetovou kavárnu a kanceláře dvou nevládních organizací propojených na IS - Spark of Grace a Islámské mládeže. Bylo zatčeno a umístěno do vazby devět podezřelých ve věku mezi 19 a 49 let. Dalších 27 podezřelých je vyšetřováno na svobodě.

Washingtonský think tanku Centrum pro islámský pluralismus označil již dříve hnutí Islámské mládeže v tomto regionu za "ukazatel špatné situace v makedonských muslimských komunitách." V roce 2013 řekl výkonný ředitel Centra  Stephen Sulejman Schwartz:

"Balkánští muslimové jsou spřízněni s radikály v Muslimském bratrstvu, stejně jako se zástupci wahhábovského hnutí. To je zřejmé každému, kdo navštíví tuto oblast a zná tamní situaci. Situace je dlouhodobě kritizována americkým ministerstvem zahraničí."

Mezitím policejní zdroje z Kosova vydaly varování, že islámisté připravují "velký útok na kontinentální Evropu." (Zdroj: breitbart.com). Vysoký policejní důstojník uvedl pro Sunday Mirror:

"Existují tisíce kosovských Albánců, kteří nyní žijí ve Velké Británii, Německu a Rakousku a jsou zapojeni do terorismu. Aby získali příslušná vstupní víza, tvrdí, že jsou nábožensky pronásledováni a že se musí skrývat. Takových jsou tisíce. Až přijde teroristický útok, tak přijde z Evropy, ne ze Sýrie."

Tagy článku