Policejní snipeři bojují proti prasečímu moru

Policejní snipeři bojují proti prasečímu moru
Autor fotografie: Petr Blahuš|Popisek: Do boje proti prasečímu moru nastupujě nově posily policejních odstřelovačů
16 / 10 / 2017, 10:00

Dnešní noc poprvé vyrazí do terénu na ostrý lov dvacítka speciálně vybraných policejních odstřelovačů. Jejich cílem ale nebudou zvlášť nebezpeční pachatelé, ale 150 divokých prasat, nakažených prasečím morem a žijících v rizikových oblastech na Zlínsku. Policisté mají rozkaz je zlikvidovat během své zhruba měsíční mise. Jejich nasazení schválila minulý měsíc vláda.

„Siouxští lovci měli takové přísloví: Jedna rána maso, dvě rány možná masa, tři rány velký prd. Tak uvidíme, co je na tomhle indiánském pořekadlu pravda,“ zasmál se jeden z policejních ostřelovačů, který se bude velkého lovu účastnit.

Pravda je, že na rozdíl od Indiánů - ale i od místních myslivců, kteří se snaží prasata střílet už od léta - to budou mít ode dneška policejní odstřelovači jednodušší v tom, že mohou používat speciální výzbroj a výstroj. V praxi to bude znamenat nejen používání tlumičů, termokamer a noktovizorů, umožňujících nehlučnou střelbu v noci, ale také speciální střelivo s velkou ranivostí a stopefektem a výjimečně kvalitní odstřelovačské pušky.

Dvacítka sniperů bude operovat ve stále dosud nezrušených rizikových oblastí na Zlínsku, kam je vstup veřejnosti zakázán a kde se má podle odhadů místních mysliveckých sdružení a Státní veterinární správy pohybovat asi 150 prasat nakažených divokým morem. Protože sem budou povoláni střelci z celé republiky, budou k jejich doprovodu vyčleněni speciálně vybraní místní znalci a myslivci. Operace má trvat podle odhadů Státní veterinární správy asi měsíc; záleží však také hodně na počasí. „Jejich úkolem bude co nejdříve eliminovat hrozbu prasečího moru v jeho ohniscích na Zlínsku,“ uvedl Petr Kučínský ze Státní veterinární správy (SVS), která je garantem spolupráce mezi policií a civilním sektorem. Ta v praxi bude znamenat, že policejní snipeři se nebudou zabývat ničím jiným, než vyhledáním divočáků a střelbou po nich. Odklid zastřelených kusů z lesa a jejich likvidace v kafilérkách bude mít na starosti SVS.

Tagy článku