Policejní zátah proti islámistům. Plánovali teroristické útoky po celé Evropě

Policejní zátah proti islámistům. Plánovali teroristické útoky po celé Evropě
Popisek: Ilustrační foto
12 / 11 / 2015, 15:45

Šlo o "nejdůležitější policejní operaci v Evropě za posledních 20 let".

Řím/Oslo/Londýn 12. listopadu (ČTK) - Policisté v šesti evropských zemích podnikli zátah proti islamistické buňce, jejímž vůdcem byl v Norsku uvězněný irácký Kurd mulla Krekar. Vydali zatykače na 17 osob, uvedla agentura AP. Šest podezřelých bylo zadrženo v Itálii, čtyři v Británii a tři v Norsku, byli mezi nimi většinou iráčtí Kurdové.

Policisté se domnívají, že někteří z podezřelých odcestovali bojovat do Sýrie či Iráku po boku radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Skupina údajně plánovala teroristickou činnost na evropské půdě i na Blízkém východě a chystala se rovněž osvobodit svého vůdce. Ten byl v Norsku 30. října odsouzen na 18 měsíců za to, že chválil lednový masakr v redakci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo.

Radikálové se rovněž zabývali rekrutováním nových bojovníků, kteří byli posíláni do Iráku a Sýrie.

Podle italského policejního velitele se vyšetřovatelé zaměřili mimo jiné na internetové diskuze mezi jednotlivými členy islamistické buňky, která vyvíjela činnost v Británii, Finsku, Německu, Řecku, Itálii, Norsku a ve Švédsku. Velitel Giuseppe Governale řekl, že šlo o "nejdůležitější policejní operaci v Evropě za posledních 20 let".

Mulla Krekar údajně řídil džihádistickou buňku přímo z vězení, uvedla s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele agentura ANSA. Své stoupence prý úkoloval po celé Evropě, včetně Itálie. Ta nyní žádá jeho vydání. Podle Italů chtěli radikálové mimo jiné zaútočit na norské a britské diplomaty na Blízkém východě i na norské politiky. Žádné další podrobnosti ale úřady nezveřejnily.

"Šlo o neuvěřitelně obtížné a komplikované vyšetřování, které probíhalo během posledních pěti let," uvedl šéf italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou Franco Roberti. Všichni zadržení čelí obvinění z mezinárodního terorismu.

Mulla Krekar, který do Norska přišel na počátku 90. let z Iráku jako uprchlík, byl kdysi vůdcem irácké radikální skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida a v Norsku byl vězněn už dříve. Norský nejvyšší soud ho v minulosti označil za hrozbu pro národní bezpečnost, duchovního mají na svém seznamu teroristů Spojené státy i OSN. Norsko ho však nemůže vyhostit, protože v rodném Iráku mu hrozí trest smrti.

Tagy článku