Policie bude monitorovat propuštěné uprchlíky z tábora Bělá

Policie bude monitorovat propuštěné uprchlíky z tábora Bělá
Popisek: Uprchlíci zatím nijak nenarušují chod města Bělá pod Bezdězem, ale obyvatelé už začínají mít po nedávné vzpouře strach
10 / 08 / 2015, 14:45

Jen s pár korunami v kapse a povolením k pobytu na pár dní se potulují imigranti propuštění z uprchlického tábora Bělá pod Bezdězem. Jejich pohyb by nyní měla sledovat policie.

Uprchlická krize už začíná podle očekávání dopadat i na Českou republiku. V zařízení Bělá pod Bezdězem na Mladoboleslavsku je dočasně ubytováno již okolo 450 běženců a kapacita se má zvětšit až na 700.

Situace zde není vůbec klidná - na konci července se necelá stovka uprchlíků pokusila během vzpoury o útěk. V táboře dochází k násilnostem a personálu běženci vyhrožují smrtí. Do toho všeho běží klasická byrokracie a lidé jsou propouštěni z tábora s krátkodobým povolením k pobytu a příkazem opustit  republiku.

Podle informací deníku Právo řada běženců disponuje částkami v přepočtu v řádech desítek nebo dokonce stovek tisíc korun. Potvrzuje to teorii, že mnoho imigrantů je tzv. ekonomických, to znamená, že nepotřebují akutní pomoc kvůli tomu, že by jejich zemi zničila válka a o všechno přišli, ale jdou do Evropy za lepším.

Ne všichni na to ale mají finanční prostředky nebo známé, kteří by si pro ně například z Německa přijeli.

„Jak je v táboře stále více lidí, nedostává se oblečení a v zimě se stávalo, že lidi vyšoupli za bránu v jarní bundě, naboso v nějakých sandálech tak, jak před několika měsíci přišli,“ řekl zdroj Práva.

Pokud jim prý pracovníci tábora neřekli, kudy na vlak, zmatení lidé pak bloudili po okolí.

„Tomu chceme zabránit. Dohodli jsme se, že lidé z tábora budou pokaždé informovat místní policii, když kohokoli kdykoli propustí, aby policie mohla pohyb lidí monitorovat,“ řekl Právu po středeční schůzce zástupců místní samosprávy, kraje, vedení tábora a ministerstva vnitra starosta Bělé pod Bezdězem Milan Lomoz (ČSSD).

Na opatření by měl obci přispět také kraj.

Zdroj: Právo

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.