Policie bude před Vánoci více hlídat banky a převozy peněz

Policie bude před Vánoci více hlídat banky a převozy peněz
08 / 12 / 2015, 15:00

Pražská policie kvůli blížícím se svátkům posílí bezpečnostní opatření týkající se bank či převozů peněz. Před Vánoci totiž obvykle přibývá loupeží. Na policejním webu to dnes oznámil mluvčí policie Jan Daněk. Banky podle něj také přijímají vlastní opatření, třeba snížení objemu hotovosti na pokladnách, aby peníze nelákaly lupiče.

Policisté se při hlídkách více zaměří na ochranu vytipovaných peněžních ústavů a kontrolu lidí v okolí.

"Vlastní preventivní opatření si u některých jednotlivých poboček zajišťují i samotné bankovní domy, na základě úzké spolupráce pražských kriminalistů s Českou bankovní asociací," sdělil mluvčí. "V loňském roce se rovněž osvědčilo zaměření policie na bezpečnost při svozech tržeb z obchodních domů, a s tím související převozy peněz z bankovních ústavů a k bankomatům," doplnil.

"Trestná činnost v souvislosti s přepadáváním těchto míst v předvánočním období tradičně zaznamenává mírný vzestup," uvedl Daněk.

Loni v polovině prosince například dva maskovaní muži se zbraněmi přepadli pracovníky bezpečnostní agentury u nákupního centra Park Hostivař a sebrali jim kufr se statisíci korun. Lupiče ale již za čtyři dny chytila zásahová jednotka i s většinou lupu.

Lupiče láká v období krátce před Vánocemi právě nárůst hotovosti v oběhu - v bankách, obchodech i kapsách nakupujících. Některé banky se proto množství peněz přímo na svých pobočkách snaží zmenšit.

"I když jednotlivé bankovní domy mají vlastní bezpečnostní opatření, jedno mají společné - snížení hotovosti na pokladnách. Lupiče pak od přepadení velice často odrazuje nejen vysoký trest, ale i nevelké částky takto získané," sdělil vedoucí 2. oddělení pražské policie Jiří Zábrodský, jehož tým se zabývá právě loupežemi.

Počet loupeží v Praze podle Daňka posledních několik let klesá. Loni kriminalisté řešili 394 případů, letos ke konci října jich evidují 231. Objasněno bylo v minulém roce asi 55 procent loupeží, podobně jako zatím v tomto roce.

"Přesná čísla však budeme znát až na začátku příštího roku," doplnil Daněk.

Samotných loupeží v peněžních ústavech bylo v roce 2014 vyšetřováno 12 a letos k dnešku pět. Objasnit se podařilo zhruba dvě třetiny z nich.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace