Policie dopadla zloděje 18,5 milionu z auta bezpečnostní agentury

Policie dopadla zloděje 18,5 milionu z auta bezpečnostní agentury
19 / 03 / 2014, 02:12

Počátkem loňského února došlo ke krádeži několika miliónové částky z vozu bezpečnostní agentury. Dnes už je za mřížemi trojice mužů obviněných právě z této krádeže.

 

Ke krádeži došlo osmého února 2013 v dopoledních hodinách. Tehdy poblíž ulice Koněvova zmizelo ze zaparkované dodávky bezpečnostní agentury téměř osmnáct a půl miliónu korun, aniž by to kdokoliv zaregistroval. Samozřejmě si toho následně všimla posádka vozidla, ale to už bylo pozdě. Případ začali s ohledem na výši škody okamžitě prošetřovat detektivové čtvrtého oddělení krajského ředitelství pražské policie. Těm bylo od samého začátku jasné, že před nimi stojí nelehký úkol. Na místě krádeže se totiž podařilo zajistit pouze minimum upotřebitelných stop a stejná situace byla, co se týče svědků, či záběrů z městského kamerového systému. Jenže jak se říká, trpělivost růže přináší. A tak tomu bylo i v tomto případě. Kriminalisty prošetřování po několika měsících přivedlo ke konkrétním osobám, u kterých se důvodně domnívali, že by se na krádeži mohly podílet. Avšak nelze na nikoho ukázat prstem, aniž by proti němu nebyl dostatek důkazů. Nakonec proti pachatelům svědčila, krom jiného, především jejich vlastní chamtivost. Trojice (34, 43, 53) dnes již obviněných totiž z ničeho nic najednou zbohatla. O určitém „zázraku“ by se s nadsázkou dalo určitě hovořit u jednoho z obviněných, který žil nedlouho před krádeží z takzvaného kontokorentu, ale pár týdnů po události umořil všechny dluhy a začal žít na vysoké noze. Další dva se zase v přibližně stejné době přestěhovali do pronajatých nemovitostí, kde nájem dosahoval astronomických částek. Navíc všichni obvinění zakoupili drahá luxusní auta značek BMW a Mercedes, na která by ze svých příjmů určitě nenašetřili. A jak krádež obvinění provedli? Jeden z nich byl zaměstnancem okradené bezpečnostní agentury. Ten se dohodl se svými souputníky, že v konkrétní den auto nadité penězi odstaví na nepřehledném místě za poštovním úřadem v Praze 3, a nechá ho bez dozoru. A jak řekl, tak udělal. Spolupachatelé pak měli dostatek času rozlomit zámek dveří a odcizit miliónovou hotovost. Po roce prošetřování pak přišlo zatýkání. To provedla pražská zásahová jednotka, neboť bylo podezření, že některý z pachatelů může být ozbrojen. A to se nakonec i potvrdilo, když u jednoho ze zadržovaných policisté zajistili nelegálně drženou pistoli ráže 9mm s vypilovaným číslem. Následně všem třem sdělil vyšetřovatel obvinění ze zvlášť závažného zločinu krádeže, a trestného činu poškození cizí věci, za které jm v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Vůči všem obviněným podal vyšetřovatel podnět k návrhu na uvalení vazby, který příslušný soud akceptoval.

www.policie.cz

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.