Policie důrazně varuje před rasistickými a xenofobními názory na sociálních sítích. Můžeme se dopustit trestného činu.

Policie důrazně varuje před rasistickými a xenofobními názory na sociálních sítích. Můžeme se dopustit trestného činu.
Autor fotografie: MV ČR, Policie ČR, logo|Popisek: ilustrační foto
17 / 09 / 2015, 23:15

Vyjádření Policie ČR k výrokům směřujícím proti běžencům.

Aktuální uprchlická vlna s sebou nese i zvýšený počet různých nesouhlasných vyjádření, která se jejich zastánci snaží šířit nejen osobně, ale také na veřejných internetových fórech, či sociálních sítích.

Již několik měsíců policisté přijímají prostřednictvím hotline, tedy kanálu na hlášení závadného obsahu na webu, i oznámení od občanů podněty, které na nevhodné příspěvky upozorňují. Za poslední dva měsíce přijali více než sedmdesát oznámení, která pečlivě prověřili a prověřují. Necelých třicet oznámení již bylo ukončeno s tím, že nebyl spáchán žádný trestný čin, ani přestupek.

Deset oznámení odkazovalo na stránky, či obsah stránek, který je již předmětem konkrétního trestního řízení. V několika případech nevedlo oznámení k zahájení trestního řízení, ale jako poznatek, který kriminalisté rozpracovávají, a může v dohledné době vést k dalšímu trestnímu řízení.

Ve valné většině však prověření neumožnilo obvinit konkrétní osobu z trestného činu. Některá vyjádření jsou velmi kontroverzní a za hranou slušného chování, ale nenaplňují skutkovou podstatu některého z trestných činů. Do velké míry si pisatelé těchto extrémních vyjádření dopředu velmi dobře rozmyslí přesný obsah sdělení. Sice je mnohdy velmi provokativní, ale neumožňoval trestní stíhání. Jedná se například o vyjádření, která jsou díky historickým konotacím velmi zavádějící, ale při faktickém posouzení nelze někoho za tato vyjádření trestně stíhat.

V případě, že bude pachatel trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody. 

Na tento způsob nevhodné komunikace se zaměřují kriminalisté, specializující se na extremismus a počítačovou kriminalitu, v celé ČR a v případě, že prokazatelně dojde k porušení zákona, tak zasáhnou. Pro každého pisatele těchto nevhodných zpráv je určena informace, že internet není anonymním místem a nikdo není nedohledatelný a nepostižitelný. 

V poslední době se množí novinářské dotazy na konkrétní vyjádření na webu, či vyjádření konkrétních osob. Všechny tyto dotazy bereme jako oznámení a důkladně je prověřujeme. Zákon nám však neumožňuje komentovat konkrétní případy, kdy bylo proti pisateli hanlivého výroku zahájeno trestní stíhání.

7. září 2015, por. David Schön, tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace