Policie nasadí na zvýšenou ostrahu česko-rakouského pohraničí 720 policistů

Policie nasadí na zvýšenou ostrahu česko-rakouského pohraničí 720 policistů
09 / 10 / 2015, 11:00

V sobotu ráno rozšíří Policie ČR kontrolní opatření na hranicích s Rakouskem, a to ze současných 14 hraničních přechodů na 20 a na zelenou hranici.

Opatření, které realizujeme od 13. 9. tohoto roku na vybraných hraničních přechodech s Rakouskem, počínaje sobotou 10. 10. přechodně rozšíříme na 20 hraničních přechodů, tedy i na zbývající hraniční přechody 3. kategorie v rámci státní hranice s Rakouskem.

Přechodným rozšířením stávajícího opatření chceme především získat přehled o případné nelegální migraci, v rámci které mohou být využívány i méně významné hraniční přechody.

Stávající opatření zajišťovali především policisté služby cizinecké policie, ve spolupráci s policisty čtyř krajských ředitelství Policie ČR. Po jeho rozšíření budou do opatření krom policistů cizinecké policie zapojeni policisté z devíti krajských ředitelství.

Jakmile Maďaři uzavřou svoje hranice, migrační vlna se přesune přes Slovinsko do Rakouska. Jenomže Rakousko již dříve oznámilo, že pokud nezvládne příliv uprchlíků, uzavře svoje hranice se Slovinskem.

Rozhodně se nejedná o znovuzavedení hraničních kontrol ani o cvičení a tento krok ani nesouvisí se včerejšími informacemi o případném nedělním uzavření státních hranic ČR. Jde o rozšíření stávajícího opatření ve vztahu k česko-rakouským hranicím, spočívajícího v namátkových kontrolách, realizovaných v souladu s článkem 21 Schengenského hraničního kodexu. Ten umožňuje provádět namátkové hraniční kontroly ve vnitrozemí i v pohraničních oblastech, kdy nesmí být výkon policejních pravomocí považován za rovnocenný hraničním kontrolám zejména tehdy, pokud policejní opatření nemají za cíl ochranu hranic, vycházejí z všeobecných policejních informací a zkušeností týkajících se možných hrozeb pro veřejnou bezpečnost a mají především za cíl bojovat proti přeshraniční trestné činnosti. Jsou plánována a prováděna tak, že se zřetelně odlišují od systematických kontrol osob na vnějších hranicích a mají povahu namátkových kontrol.

Dotčené hraniční přechody:

Hraniční přechody s Rakouskem v Jihomoravském kraji:
Železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, Znojmo železnice, Hnánice a Vratěnín.
 
Hraniční přechody s Rakouskem v Jihočeském kraji:
Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště – železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady – Pyhrabruck, České Velenice, České Velenice – železnice, Halámky, Nová Bystřice, Slavonice

Tisková zpráva Policie ČR

Tagy článku