Policie po terorismu v Londýně zadržela při raziích sedm lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát

Policie po terorismu v Londýně zadržela při raziích sedm lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: zatýkání
23 / 03 / 2017, 12:00

Britská policie v reakci na středeční teroristický útok v Londýně provedla na několika místech v Británii razie, při kterých zadržela sedm lidí. Dnes to oznámil šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley. Zátah se uskutečnil i v Birminghamu, kde podle informací televize SkyNews policie zadržela tři lidi. BBC v noci na dnešek uvedla, že je možné, že útočník si v Birminghamu vypůjčil auto. Tato informace ale ověřena nebyla. Mezitím se K útoku odpoledne přihlásil Islámský stát.

,,Prohledali jsme šest adres a zadrželi sedm lidí. Vyšetřování v Birminghamu a na dalších místech v zemi pokračují," řekl Rowley novinářům. Podle Rowleyho policie nemá informace o tom, že by veřejnosti bezprostředně hrozilo nějaké další nebezpečí. Naopak potvrzená informace je ta, že k útoku se odpoledne přihlásil Islámský stát. Informovala o tom jeho vlastní agentura Amak.

Útočníkem byl dvaapadesátiletý Chálid Masúd, radikál napojený na Islámský stát. Již včera informovala britská televize Channel 4, že atentátník je muslimský kazatel Abu Izzadeen. Podle deníku Independent však měl volat do televize Chaneel 4 Izzadeenův bratr, který jí sdělil, že atentátníkem nemohl být, protože sedí ve vězení.

Na webu se mezitím spekuluje o možných vazbách útočníka na Birmingham. ,,Ten muž z Londýna tady žil," citovala agentura AP jistého svědka z Birminghamu.

Čtěte také: Kdo útočil v Londýně? Přece tolerantní a vyšinutý Asiat

Spekulace živí i fakt, že do tohoto anglického města vedly stopy útoků v Paříži a Bruselu. Britský soud loni v prosinci poslal do vězení Brita Mohammeda Aliho Ahmeda a Belgičana marockého původu Zakariase Boufassila za podporu terorismu, kteří předali peníze Mohamedovi Abrinimu. Abrini, který je ve vazbě v Belgii, je podezřelý z podílu na dvou atentátech ve Francii a Belgii.

Útočník, kterého policie zabila ve středu na mostě u britského parlamentu, najel do davu a poté nožem napadl hlídkujícího policistu u sídla zákonodárného sboru. Při činu zahynuli čtyři lidé včetně policisty Keitha Palmera, dalších 40 lidí utrpělo zranění.


Psali jsme:

VIDEO: V Londýně řádil nenávistný muslimský kazatel: čtyři lidil zabil, dalších čtyřicet zranil

 

Zdroj: ČTK, Independent.co.uk

Tagy článku