Policie po útoku v Manchesteru pátrá po možných komplicích

Policie po útoku v Manchesteru pátrá po možných komplicích
Popisek: policie
24 / 05 / 2017, 15:30


Britská policie pátrá po možných komplicích pachatele pondělního teroristického útoku v multifunkční hale v Manchesteru, který zabil 22 lidí a sám zahynul. Na jihu severoanglického města dnes zadržela tři další muže. Pravděpodobný sebevražedný útočník Salman Abedi údajně před časem navštívil Libyi a snad i Sýrii. Podle britské ministryně vnitra 22letý Brit libyjského původu zřejmě nenaplánoval útok sám. Podle britských médií je to důvod, proč vláda v úterý zavedla nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou.

Tři muže policie v souvislosti s atentátem zadržela v jižní části Manchesteru. Jeden 23letý muž je ve vazbě již od úterý. Podle BBC jde o Abedinova bratra Ismaila.

Ministryně vnitra Amber Ruddová uvedla, že je nepravděpodobné, že by Abedi jednal na vlastní pěst. Bezpečnostním složkám byl podle ní předpokládaný pachatel atentátu znám, neměly ale důvod ho zatknout.

Ministryně také potvrdila informace médií, že Abedin před časem zřejmě navštívil Libyi, vlast svých rodičů. Její francouzský kolega Gérard Collomb s odvoláním na informace tajných služeb řekl, že byl Abedi zřejmě také v Sýrii. Vyšetřovatelé nyní prověřují, zda byl atentátník napojený na teroristickou organizaci Islámský stát, která se k útoku v Manchesteru - stejně jako k mnoha dalším na Západě - přihlásila.

Podle expertů bylo výbušné zařízení odpálené na koncertě tak důmyslné, že buď musel Abedi absolvovat speciální výcvik v zahraničí, nebo použil bombu sestrojenou technikem, jenž zatím nebyl dopaden.

Ruddovou rozčílilo, že se informace o identitě pravděpodobného pachatele dostaly do médií zřejmě kvůli úniku z amerických tajných služeb. Podle některých britských expertů by měl Londýn s Washingtonem po této zkušenosti sdílet zpravodajské informace s větší ostražitostí.

Nejvyšší stupeň ohrožení terorismem bude podle ministryně vnitra v Británii platit do doby, než skončí ,,aktivní" část vyšetřování atentátu. Do ulic měst vyrazí tisíce vojáků, kteří budou pomáhat policii. Například v Londýně budou střežit parlament, vládní budovy, velvyslanectví či Buckinghamský palác. Parlament dnes zrušil prohlídky pro veřejnost a konat se nebude ani střídání stráží před Buckinghamským palácem.

V nemocnicích stále zůstává 64 zraněných, dvacet z nich je podle zdravotníků v kritickém stavu. Známa už je identita poloviny z 22 obětí atentátu. Jsou mezi nimi i dívky ve věku osmi, patnácti a osmnácti let a několik rodičů, kteří čekali po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové na děti ve vstupní hale manchesterské haly. Mezi mrtvými je i polský manželský pár. Jeden Polák je podle ministerstva zahraničí ve Varšavě i mezi zraněnými.

Češi mezi oběťmi a zraněnými nejsou, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Doplnila, že několik českých občanů využilo zvláštní tísňovou linku, která byla zřízena po útoku. Na britské ambasádě v Praze jsou k dispozici kondolenční knihy.

V noci na dnešek se v britských barvách na znamení solidarity rozsvítila nejen Petřínská rozhledna v Praze, ale i mnoho dalších světových památek včetně Braniborské brány v Berlíně či městského úřadu v izraelském Tel Avivu. Naopak pařížská Eiffelova věž či římské Koloseum se v noci ocitly ve tmě. V Německu dnes byly vlajky spuštěny na půl žerdi na všech důležitých spolkových institucích.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace