Policie posílila ochranu jaderné elektrárny Dukovany. Bude jí chránit i před útoky dronů

Policie posílila ochranu jaderné elektrárny Dukovany. Bude jí chránit i před útoky dronů
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany
01 / 04 / 2016, 08:45

Policejní zásahová jednotka, která se stará o bezpečnost Jaderné elektrárny Dukovany, zvýšila svůj početní stav přibližně o třetinu a zkvalitnila výzbroj a vybavení.

Dukovany (Třebíčsko) 31. března (ČTK) - Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka je důvodem zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě. Z bezpečnostních důvodů podle něj nelze udávat konkrétní počty. Od 1. dubna mění policejní jednotka název na Speciální jednotka Dukovany, která zůstává součástí Krajského policejního ředitelství Kraje Vysočina.

Lepší technické vybavení je podle Bezděka nutné kvůli vyšší úrovni technologií a s tím souvisejících rizik, na které musí být policie připravená. "Například by se policisté měli umět při řešení případných zásahů vypořádat s použitím dronů," řekl ČTK Bezděk.

Jaderné elektrárny v západní Evropě ohrožují bezpilotní letadla. Zaútočí drony?

Kromě ochrany elektrárny a jejího bezprostředního okolí je úkolem speciální jednotky také provádění zákroků proti pachatelům trestné činnosti, u kterých lze předpokládat, že budou klást aktivní odpor nebo jinak závažně ztěžovat postup policie. Policisté speciální jednotky musí být podle Bezděka k plnění těchto náročných úkolů vybaveni speciálními zbraněmi a donucovacími prostředky a jejich zaměření odpovídá také jejich náročný výcvik.

"Skutečnost, že ještě nikdy nebyl proveden teroristický útok s radioaktivními látkami ještě neznamená, že by se nemohl stát," řekl generální ředitel MAAE Yukiya Amano.

Nadace ČEZ policistům přispěla na pořízení mobilního monitorovacího zařízení a dalšího vybavení potřebného pro výcvik jednotky. Speciální jednotka získala například páčidla s otočnou hlavicí pro překonání odporu při vniknutí do budovy, sluchátka s elektronickou ochranou sluchu při střelbě nebo využití výbušnin s možností příposlechu radiostanice a otočné terče, které slouží pro speciální střeleckou přípravu jednotky.

Neznámé drony ohrožují francouzské jaderné elektrárny

Tagy článku