Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Policie přezbrojuje
Minulým rokem skončilo tříleté období přezbrojení elitního policejního útvaru, protiteroristické URNY, za které stát zaplatil desítky milionů korun. Zároveň se alespoň částečně zlepšila nelehká situace u krajských zásahových policejních jednotek. Na to, co se uvnitř Policie České republiky v tomto směru změnilo, se Security Magazín zeptal mluvčí policejního prezídia Ivany Nguyenové.
Jaké částky dosáhlo přezbrojení URNA, včetně zbraní, nočního vybavení, laserových zaměřovačů a dálkoměrů pro snipery, munice a balistiky?
Přezbrojování ÚRN je dlouhodobá záležitost, které probíhá průběžně. V posledních třech letech bylo pořízeno široké spektrum materiálu od zbraní přes zaměřovače, noktovizory až po příslušenství a doplňky v rámci přidělených finančních prostředků. Finanční prostředky byly také využity na prostou a rozšířenou reprodukci, tedy obměnu a doplňování majetku.
Můžete tuto částku rozdělit mezi výše uvedené složky?
Vynaložená částka zahrnuje zbraně různého druhu a typu, například odstřelovačské pušky, pušky DMR, samopaly PDW a pistole, v celkovém objemu téměř 20 milionů korun. Další položkou byly například noktovizory ve dvou provedeních a z přidělených finančních prostředků bylo také pořízeno široké spektrum dalšího doplňkového vybavení.
Je pravda, že jste s ohledem na vývoj mezinárodní bezpečnostní situace zakoupili také zbraně a munici s vyšším zastavovacím účinkem?
Munice optimalizovaná podle policejních zákroků je pořizována už celou řadu let. Nyní je základní varianta v ráži 9x19 s náboji od vlašimské S&B se střelou HS k dispozici plošně. Má je tedy každý policista. Kromě toho dochází v případě struktury zbraní k navyšování podílů také zbraní s vyšším průbojným účinkem, v rážích 4,6x30, 5,56x45 a 7,62x51.
Jaké konkrétně a na základě čeho jste si je vybírali zbraně a vybavení? Měli vaši muži možnost jejich dostatečného praktického vyzkoušení?
Výběr každého technického prostředku, tedy i zbraní, je specifický. Vlastní nákup je realizován v souladu s platnou legislativou. V případě výzbrojního materiálu se před vlastním pořízením vyhodnocují veškeré zkušenosti, získané testováním, ostrým provozem a nasazením. To platí i u zahraničních zbraní. U jednotně ozbrojeného bezpečnostního sboru se samozřejmě zohledňují požadavky na maximální standardizaci a unifikaci a to alespoň v rámci stanovených skupin, tedy speciálních jednotek nebo u běžného výkonu služby. V rámci probíhajícího posilování akceschopnosti Policie ČR v boji s terorismem je to primárně řešeno navyšováním počtů už provozovaných a s ohledem na předpokládaný vývoj i dostatečně perspektivních technických prostředků.
Rozumím tomu správně, že po přezbrojení URNY dostávají její starší výzbroj krajské policejní zásahové jednotky, jak o tom má Security Magazín informace ze svých zdrojů?
Ano, máte pravdu. Doposud používaná výzbroj je odborně prohlédnuta, případně opravena a v rámci organizační struktury předána na další jednotky a útvary Policie ČR.