Policie se připravuje na krizové scénáře - migrace, extrémismus, terorismus. Přijme 4000 nových příslušníků

Policie se připravuje na krizové scénáře - migrace, extrémismus, terorismus. Přijme 4000 nových příslušníků
Popisek: Ilustrační foto
16 / 12 / 2015, 06:15

Počet policistů v Česku by po náborech měl přesáhnout 44.000. Plánované posílení policie vyjde na 8,3 miliardy korun.

Jde o reakci na migrační krizi, nárůst extremismu, terorismu nebo kybernetické kriminality. Peníze půjdou do platů a vybavení nových členů policie. Vyplývá to z koncepce rozvoje policie v letech 2016 až 2020. Materiál příští týden projedná vláda, informaci zveřejnila agentura ČTK.

Nejvíc nových příslušníků by měly získat pořádková policie a kriminální policie. Podle koncepce by jich mělo být celkem 2410. U pořádkové policie je problém s nedostatkem lidí. Na začátku letošního roku mělo 28 procent z 521 obvodních oddělení méně než 15 policistů, což znamená, že tato oddělení nemohou zajistit nonstop provoz.

"Jeví se nezbytně nutné přijmout taková opatření, aby dojezdový čas od oznámení do příjezdu hlídky prvotního zásahu na místo události byl v průměru do deseti minut na celém území České republiky," uvádí materiál.

Koncepce počítá také s tím, že na každém územním odboru policie vzniknou alespoň dvě prvosledové hlídky, které budou vyjíždět k nebezpečným situacím. Tyto hlídky budou také speciálně vybaveny pro nebezpečné situace. K dispozici by měly mít balistické vesty, helmy a šíty nebo dlouhé zbraně.

Kvůli současné migrační krizi se počítá také s posílením cizinecké policie, která by v příštích pěti letech měla přijmout 740 nových členů. Většina nových policistů by se měla zaměřit na kontroly cizinců ve vnitrozemí a na prověrky žadatelů o azyl. Část by měla působit v detenčních zařízeních pro cizince.

Podle dokumentu cizinecká policie potřebuje posily i kvůli případnému zavedení kontrol na hranicích, se kterým počítá speciální krizový plán.

"Tento plán počítá se silami 3655 policistů, 1513 vojáků a náklady ve výši 221,5 milionu korun na časové období 30 dnů," stojí v koncepci.

Dokument počítá i s přijetím dopravních policistů, kterých by mělo přibýt 430. Díky tomu by mohla vznikat třeba nová dálniční oddělení. Posily by měly získat třeba protidrogové nebo protiteroristické jednotky. Policie by chtěl získat i specialisty, kteří se budou zabývat mezinárodní spoluprací.

Nové posily má získat i letecká služba, která podle dokumentu potřebuje také dva velkokapacitní vrtulníky pro přepravu 20 lidí. Teď takový stroj policie nemá. V budoucnosti by piloti mohli být kromě Brna a Prahy také v Českých Budějovicích a Ostravě.

Kromě celostátních útvarů se rozmístění posil plánuje i v jednotlivých krajích. Nejvíc nových policistů by mělo v příštích pěti letech přibýt v Praze, a to 557. Následuje Středočeský kraj se 438 novými policisty. Nejmenší přírůstek o 111 nových policistů koncepce plánuje v Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK

Tagy článku