Policie v Kosovu prý zmařila plánované útoky IS

Policie v Kosovu prý zmařila plánované útoky IS
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: vlajka Islámského státu
17 / 11 / 2016, 15:30

Policie v Kosovu zabránila několika simultánním útokům teroristů z takzvaného Islámského státu (IS). Cílem se měl podle ní stát rovněž izraelský fotbalový tým, který hrál minulý víkend v sousední Albánii zápas kvalifikace o postup na světový šampionát. Zatčeno bylo 18 lidí v Kosovu a dalších šest v Albánii či Makedonii, uvedla podle agentury AP kosovská policie.

V domech podezřelých osob a v dalších prostorách policisté našli výbušniny, zbraně a elektronické vybavení. Spolupráci buněk IS v Kosovu, Albánii a Makedonii podle policie zajišťovali dva Albánci, kteří jsou členy IS v Sýrii. Skupiny ,,měly jasné cíle, na koho a kdy zaútočit", uvádí policejní prohlášení.

Kvalifikační zápas o účast na mistrovství světa v roce 2018 mezi fotbalisty Albánie a Izraele byl minulou sobotu z bezpečnostních důvodů přeložen ze Škodry na severozápadě Albánie do Elbasanu v centrální části země. Fotbalový svaz důvod změny neuvedl, místní média však informovala o plánovaném teroristickém útoku před zápasem i během něj. Podle deníku Panorama byly zadrženy čtyři podezřelé osoby - na stadion ve Škodře prý chtěly pronést výbušniny.

Izraelský rozhlas pak oznámil, že zadržení byli napojeni na organizaci Islámský stát a chtěli zaútočit na izraelský tým. Zdroj agentury Reuters uvedl, že jejich cílem bylo vyvolat chaos.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.