Policie v Lipsku: V Sasku zavládla "atmosféra pogromů proti uprchlíkům"

Policie v Lipsku: V Sasku zavládla &quote;atmosféra pogromů proti uprchlíkům&quote;
Popisek: Ilustrační foto
02 / 02 / 2016, 07:00

Za tři dny registrovala policie nejméně čtyři útoky na uprchlická centra v okolí Lipska.

Ve východoněmeckém Sasku policie prošetřovala jen v posledních třech dnech celkem čtyři útoky proti uprchlíkům. Cílem zatím neznámých pachatelů byly azylové domy v Lipsku, Grimmě a Saské Kamenici. V Lipsku se pokusila skupina až sedmi pachatelů podpálit podomácku vyrobenými výbušninami ze sprejů, podpalovačů a papíru ubytovnu připravenou pro nové uprchlíky. 

Policie překazila další sobotní útok také v Lipsku, kde se žhář pokusil podpálit azylový dům a na několika patrech rozlil hořlavou tekutinu. V Grimmě zase v pátek večer naházeli zatím neznámí pachatelé do oken místní ubytovny dlažební kostky, naštěstí nebyl nikdo zraněn, protože obyvatelé seděli ve vedlejší místnosti. V sobotu tři maskovaní pachatelé házeli kameny do oken uprchlického centra v Saské Kamenici.  

Ve všech čtyřech případech se podle policie jedná o trestné činy s xenofobním pozadím. Policejní komisař z Lipska, Bernd Merbitz uvedl pro "Leipziger Volkszeitung", že v zemi panuje "atmosféra pogromů, která hrozí přerůst v útoky velké intenzity. Lidé jsou úmyslně podněcování ke strachu z uprchlíků a hysterii proti azylové politice a  k ospravedlnění násilí vůči uprchlíkům."

Merbitz označil útoky proti ubytovnám azylantů za "zbabělý zločin". Podle něj tyto útoky odráží nejen politické názory pachatelů, ale také jejich neschopnost empatie, ohleduplnosti a soucitu. A pro takové jednání neni v Sasku místo. 

Zdroj: welt.de

Tagy článku