Dnes měla vybuchnout bomba v Londýně - plány IS se podařilo překazit

Dnes měla vybuchnout bomba v Londýně - plány IS se podařilo překazit
27 / 06 / 2015, 09:15

Včerejší černý pátek měl dnes doplnit další teroristický útok a to přímo v Londýně během slavnostní vojenské přehlídky. Masakr plánovaly osoby napojené na Islámský stát a odhalit se ho podařilo reportérovi britského listu The Sun.

Páteční teroristický útok v přímořském letovisku v Tunisku si vyžádal nejvíce obětí z Velké Británie a další měli být zabiti přímo v Londýně. Islámský stát plánoval odpálení bomby při vojenské přehlídce, který se má uskutečnit dnes v Mertonu v jihozápadní části hlavního města. Zabíjet měla podomácku vyrobená bomba z tlakového hrnce a cílem měli být vojáci i přihlížející. Tragédii zabránil investigativní reportér z britského listu The Sun, kterého IS rekrutovalo do svých řad.

Jeden z lidí IS Junaid Hussain z Birminghamu prý řekl reportérovi: „Bude to velké. Těžce udeříme na nevěřící, dá-li Alláh. Zavraždíme vojáky přímo v jejich zemi. Dá-li Alláh. Budou tam vojáci, kteří sloužili v Iráku a v Afghánistánu. Skoč do davu a odpal bombu.“

„Myslí si, že mohou zabíjet muslimy v Iráku a Afghánistánu a pak se vrátí zpátky do Velké Británie a jsou v bezpečí.“

Dnešní přehlídku si vybrali teroristé, protože se koná blízko kasáren v Woolwich, kde byl v roce 2013 islámským extremistou brutálně zabit voják Lee Rigby. Na slavnostní přehlídce budou střelci z jeho regimentu, Gurkhové (lid z Nepálu a částečně z Indie, který slouží v britské armádě již od roku 1815) i váleční veteráni. Celkem má pochodovat 250 vojáků.

Nebezpečí je prý ale zažehnáno a lidé se prý mohou bez obav zúčastnit přehlídky.

„Policie společně s dalšími bezpečnostními složkami zůstává ostražitá vůči teroristické hrozbě zde… Je vždy užitečné, když novináři s námi sdílí informace, které mohou odhalit teroristické nebo kriminální aktivity, jako to v tomto případě udělal The Sun,“ uvedl mluvčí Scotland Yardu.

Zdroj: The Guardian, The Sun

Tagy článku