Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar

Policista po útoku nožem zemřel. Útočník měl křičet Alláhu akbar
Autor fotografie: foto: Pixabay
16 / 11 / 2022, 13:00

Tomáš Zdechovský: Minulý týden napadl nožem ozbrojený muž v Bruselu policejní hlídku v autě. Při útoku muž údajně křičel "Alláhu akbar". Zranění byli oba policisté, řidič vozu zranění podlehl. Jde o další extremistický útok v nedávné době v Evropě.

V jednom z minulých článků jsem psal o zavraždění dvanáctileté francouzské dívky jménem Lola, které šokovalo celou Evropu. Vražda této malé dívky byla důsledkem selhání institucí při vymáhání vlastních pravidel. Vražedkyně pobývala na území Francie ilegálně a bylo jí nařízeno zemi opustit. Bohužel se nejednalo o jediný podobný incident v relativně krátké době. Ve čtvrtek 10. listopadu večer Evropa zažila další útok, který ukazuje jednak selhání při začlenění lidí s „migračním pozadím“ a také absenci schopnosti zasáhnout včas proti lidem nebezpečným pro celou společnost. Tentokrát byla místem činu sousední Belgie či přesněji její metropole Brusel.

Nožem ozbrojený pachatel napadl na křižovatce v bruselské části Schaerbeek policejní hlídku v autě. Nejprve bodnul kuchyňským nožem 29letého řidiče policejního vozu do krku a poté bodl jeho 23letého spolujezdce do pravé ruky. Přestože byl řidičův spolujezdec vážně zraněn, dokázal si vysílačkou přivolat pomoc a řekl, že útočník křičel "Alláhu akhbar". Další policejní hlídka podezřelého postřelila do nohou a břicha, aby ho zneškodnila. Dva policisté i pachatel byli převezeni do nemocnice, kde řidič policejního auta bohužel následkům svých zranění podlehl.

Muž s kriminální minulostí

Pachatelem útoku byl 32letý Yassine Mahi, který byl v letech 2013-2019 vězněný.Od května 2013 pobýval ve věznici Ittre poté, co byl odsouzený za násilnou krádež. Tam byl navíc kvůli svým extremistickým postojům umístěný na deradikalizační oddělení Deradex. Dne 9. června 2017 byl jako "terorista" převezen do věznice Lantin. Tam byl také izolován od ostatních vězňů kvůli svým "extremistickým myšlenkám" a tomu, že je "zradikalizovaný muslim". On sám pocházel z extremistické rodiny a jeho bratr měl odejít do Sýrie.

Svoje umístění do izolace se neúspěšně pokusil napadnout u Státní rady (tj. belgického správního soudu) v Lantinu. Jak se dočteme v rozsudku, Yassin Mahi "je motivován extremistickým náboženským přesvědčením a chce se o svou ideologii podělit s ostatními vězni." Státní rada si byla vědoma tohoto nebezpečí, zejména proto, že Yassin Mahi byl již dříve shledán násilníkem: "Tento extremismus může představovat hrozbu. To potvrzuje i skutečnost, že již napadl vězeňského dozorce ve věznici Ittre, kde pobýval v oddělení s dalšími zradikalizovanými vězni,". V roce 2019 proto Státní rada rozhodla, že jeho izolace je "nezbytná k omezení hrozby, kterou představuje jeho radikalismus a jeho šíření". Po odpykání trestu byl sledován různými deradikalizačními službami města Bruselu a Francouzského společenství.

Útočník byl navíc už několik let vedený na seznamu možných extremistů. Již od roku 2015 figuroval na seznamu CELEX, seznamu belgické vězeňské jednotky pro extremismus.

Incident s policií

Policie zaznamenala jeden střet s pachatelem už dříve v samotný den útoku. Ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne se Yassin Mahi dostavil na policejní stanici v Evere. Měl nesouvislé poznámky, mluvil o tom, že nenávidí policii a žádal o psychologickou péči.

Policejní služba kontaktovala služebního důstojníka bruselského státního zastupitelství, aby zahájil postup psychiatrického pozorování. "Po prověření se ukázalo, že osoba nesplňuje zákonné podmínky, neboť byla ochotna se dobrovolně podrobit psychologické léčbě," uvedlo státní zastupitelství. Policie ho poté doprovodila na psychiatrické oddělení v zařízení Cliniques Universitaires Saint-Luc, kde byl přijat. Dlouho ale v nemocnici nepobyl. O několik hodin později byla kontaktována nemocnice a bylo zjištěno, že dotyčná osoba nemocnici opustila. Jak se muži vzhledem k jeho minulosti podařilo opustit psychiatrickou léčebnu, není prozatím jasné.

Jedná se o další ukázku toho, co se může stát, když selže začlenění lidí, kteří mají migrační pozadí a v tomto případě i důkaz toho, že radikální islamismus představuje stále existující hrozbu. Již pár let sice Evropa nezažila větší útoky. To ale neznamená, že by tito radikálové vymizeli. Opak je pravdou. Jejich aktivita pouze změnila svoji podobu. Nyní útočí daleko nevyzpytatelnější osamělí vlci. V tomto případě je situace o to horší, že se jednalo člověka, který byl policií sledován. Z poslední doby stojí ještě za zmínku útok na gay bar v norské metropoli Oslo, jehož se dopustil radikální islamista Zaniar Matapour. Lekce pro celou Evropu je tedy jasná: Radikální islamismus představuje vážnou hrozbu a nemůžeme si dovolit ji podceňovat.

Přeji vám hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský, europoslanec KDU-ČSL

Zdroj: Blog Tomáše Zdechovského

Tagy článku

-->