Policista zfalšoval důkazy a ještě za to dostal vyznamenání. Petr Kramný 28 let. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS): No a?

Policista zfalšoval důkazy a ještě za to dostal vyznamenání. Petr Kramný 28 let. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS): No a?
24 / 10 / 2018, 14:00

Že odposlechy a jejich policejní přepis nesedí? Že byl tento zpackaný přepis považován za důkaz dvojnásobné vraždy? A že za to policista ještě dostal diplom, dárkový koš s čokoládou, kalendářem a titul Policista roku? No a? Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se takovými malichernostmi odmítla zabývat.

Případ Kramný dlouho připomínal rozpustilou frašku na téma „Chyťme pachatele, kterého nám vybrala média“. Nyní je však jasné, že jde o tragédii, ve které hraje hlavní roli celý systém.

GIBS (již pod novým ředitelem Dragounem) se odmítl zabývat případem policisty kpt. PhDr. Aloise Kubieny, který prokazatelně a zřejmě i účelově zkreslil (zfalšoval) přepisy odposlechů telefonátů Petra Kramného.

Oznámení podal 25. září spolek Šalamoun, který bojuje za právo Petra Kramného na spravedlivý proces. Ten byl odsouzen „bez důkazu, bez motivu a beze svědků“ na 28 let za údajnou dvojnásobnou vraždu své manželky Moniky a dcery Kláry během dovolené v Egyptě v roce 2013.

psali jsme: Vražda proudem je nesmysl. Případ Kramný se musí znovu otevřít!

Policista Kubiena sice při přepisu odposlechl prokázal literární vlohy a fantazii, za kterou by se nemusel stydět ani Terry Pratchett, ale zdá se, že si spletl žánry. Přepisy odposlechů jsou žánr „dokument“, při kterém záleží na každém slově.

Během jednoho z telefonátů (s tetou) měl Kramný podle Kubieny říct, že "mu v Egyptě všechno vyšlo“. Soudkyně tuto větu použila jako (nepřímý) důkaz viny, bulvární média jásala, jak jim to pěkně hraje do noty. Jenže...

Spolek Šalamoun zveřejnil celý záznam rozhovoru a jejda: Nic takového Kramný neřekl. Na nahrávce mluví o tom, že mu jeho intuice říká, že spor s rodinou Moniky Kramné nakonec dopadne v jeho prospěch, a srovnává to s tím, že i v Egyptě byl přesvědčený, že mu nakonec egyptské úřady povolí vrátit se do vlasti, což se nakonec také stalo.

Policista Kubiena si klíčovou větu že je Petr Kramný rád, že „mu to v Egyptě vyšlo“ (rozuměj jako že tam všechny povraždil) prostě vymyslel. Podobný osud měly i ostatní nahrávky. Měly společné i to, že si je soudkyně při procesu neposlechla a pracovala jen s přepisy plk. Kubieny.

„GIBS nepřísluší přezkoumávat procesní postup jiného policejního orgánu. Rovněž tak GIBS nepřísluší hodnotit zákonnost zajištění důkazů," oznámil GIBS spolku Šalamoun.

psali jsme: Exkluzivně: Petr Kramný nevraždil elektrickým proudem, všechno bylo jinak. Důkazy přináší nová kniha Ondřeje Höppnera

Ten se však nevzdává. GIBS má napsáno ve stanovách jasně: „Hlavním předmětem činnosti GIBS je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je příslušník Policie České republiky.

V případě zkreslených odposlechů policisty Kubieny v kauze Kramný je 1) vyhledáno, 2) odhaleno - a teď už jen zbývá učinit zadost bodu c), tedy celou záležitost vyšetřit. Například tak, že si GIBS poslechne originál a porovná ho s přepisem.

„Obrátili jsme se na Krajské státní zastupitelství v Ostravě, které případ dozorovalo, s podnětem, aby GIBS zaúkolovalo prověřením postupu policisty,“ řekl redakci Security Magazínu Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Pokud by se ukázalo, že policista při přepisu spáchal trestný čin, mohlo by to mít zásadní vliv na obnovu procesu, o kterou Petr Kramný usiluje. O obnovu požádal symbolicky přesně pět let po smrti své manželky a dcery.

Podle oficiální verze je zabil elektrickým proudem, což vyvrací nejen egyptští znalci, ale i čeští znalci, které oslovil spolek Šalamoun. Jako nepravděpodobnější příčina smrti se podle nich jeví otrava.

 

Autor: Filip Macecha

        

Tagy článku

-->