Policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů konečně dostali přidáno. Je to ale skutečné zvýšení platů?

Policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů konečně dostali přidáno. Je to ale skutečné zvýšení platů?
Popisek: policista
10 / 04 / 2017, 08:45

Redakce SECURITY magazínu přináší komentář od aktivního policisty, který si nepřál být jmenován. Komentář se týká valorizace platů policistů, hasičů a dalších příslušníků bezpečnostních složek s platností od 29. 3. 2017

Tak sláva, všichni policisté, hasiči, vězeňská sužba a další příslušníci bezpečnostních složek dostali 29.3.2017 přidáno. Je to ve skutečnosti přidáno nebo vráceno, co vláda v roce 2010 sebrala?

V roce 2010 vláda Petra Nečase v rámci snižování výdajů České republiky snížila základní tarif příslušníků bezpečnostních složek o 10%. Ponechme otázku, co za tím ve skutečnosti bylo. Co to vlastně pro obyčejného policistu či hasiče znamenalo? Mohli jsme se setkat s větami: „Parádní motivace k práci!“, „To mám za to, že riskuji svůj život pro druhé?“ a podobné pozivní věty.

V průměrné výplatě policisty či hasiče to dělalo cca 2500,-Kč hrubého. Když si uvědomíme, že to bylo skoro ze dne na den, tak to byla pro všechny příslušníky bezpečnostních sborů rána, která se musela odrazit v rodinných rozpočtech. Když si uvědomíme, že každá rodina má své živobytí přizpůsobené a že plno rodin nemá žádné ušetřené prostředky, tak je to rána a ne každá rodina se s tím vyrovnala. Někteří příslušníci měli možnost odejít za jinou prací, anebo se tu nabídla možnost pracovat ,,načerno“. Zákon o služebním poměru legální přivýdělky nedovolovat. A teď si ještě představme pracovní motivaci lidí, kteří pomáhají a chrání. Naštěstí toto snížení platů bylo „jen“ na tři roky. Ve skutečnosti z toho nebyly tři roky, ale 6,5 roku.

Ano, můžeme si říci, že příslušníci za poslední dva roky dostávali postupně přidáno, ale těmi postupným navyšováním po pár procentech jsme se vlastně v listopadu 2016 dostali na úroveň platů roku 2010. Když vezmu v potaz inflaci, která se od roku 2010 navýšila, tak vlastně se o žádné zvýšení platů stále nejedná.

Zkrátka příslušníci bezpečnostních sborů se dostali s výplatami do konce roku 2010.

Ještě se nám tu nabízí otázka, proč k tomuto navýšení došlo. Je to z toho důvodu, že máme pár měsíců před volbami, anebo proto, že ve společnosti výplaty stoupají a u příslušníků se příliš nezvedají? Možná kdyby bezpečnostní sbory neměly problémy se sháněním nových uchazečů, tak by k navýšení nemuselo dojít. Každopádně každá koruna poslána na výplaty je dobrá. Každá vláda si musí uvědomit, že snižování anebo dlouhodobé nenavyšování platů příslušníků bezpečnostních sborů může ohrozit bezpečnost nejen na ulicích, protože by spousta nejen mladých ale i zkušených policistů či hasičů mohlo odejít do civilního sektoru.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace