Policisté chtěli drony za 9 milionů, ale narazili na českou legislativu.

Policisté chtěli drony za 9 milionů, ale narazili na českou legislativu.
Autor fotografie: Jakub Karas UPVISION|Popisek: Monitorovací UAV
22 / 04 / 2015, 12:30

Bezpilotní letadla má česká armáda a chtěla je i naše policie pro zvýšení "akceschopnosti". Proč státu nevyhovuje outsourcing soukromými firmami s licencí?

Celou zakázku, kterou vyhlásilo ministerstvo vnitra, shodil ze stolu zřejmě Úřad pro civilní letectví pod ministerstvem dopravy. Ten totiž schvaluje veškerá povolení k provozování letadel a na přelétání dronů nad našimi hlavami nerad uděluje výjimky. Současné předpisy policistům neumožňují rychlé nasazení dronů v případě potřeby. (zdroj: idnes.cz)

Vnitro požadovalo nákup bezpilotních letadel v rámci projektu "Zvýšení akceschopnosti Policie ČR k záchraně lidských životů a ochraně majetku při povodních" pro Správu logistického zabezpečení Policejního prezídia ČR. Mělo se jednat o nákup údajně "několika kusů" pro 14 krajských policejních ředitelství do devíti milionů korun. Policistům by bezesporu využití dronů pomohlo pro řešení "krizových situací, zejména povodní a jiných mimořádných událostí" právě v oblastech s poškozenou infrastrukturou i v rámci integrovaného záchranného systému (IZS).

V zahraničí jsou první policejní týmy, které využívají drony pro rychlé zmapování nepřehledných situací, pro rychlejší a levnější nasazení při krizových událostech a přírodních katastrofách. Kromě klasických kamerových senzorů je k dronům možné připojit plynové senzory, kterých využívají především hasičské jednotky při zjišťování rozsahu a směru úniku nebezpečných zplodin.

Nutno poznamenat, že částka za nákup nejméně 28 kusů dronů pro policii ve výši přes devět milionů korun by nebyla konečná. Další náklady by zřejmě byly spojeny se servisem letadel a především s proškolením jejich obsluhy. A právě časová a finanční náročnost opětovného výcviku a proškolování nových a nových policistů, kteří jsou po čase přeřazováni na jiná služební místa, případně odchází do civilu, není nezanedbatelná.

Vysoké finanční náklady na pořízení, servis a obsluhu UAV jsou hlavním argumentem, proč jimi dosud nejsou vybaveny policejní nebo hasičské jednotky. Řešením je pronájem dronů a souvisejících služeb od komerčních subjektů s bezpečnostní prověrkou, přičemž ale tyto firmy musí zajistit akční dosah ve stanoveném čase na odpovídající technické úrovni. 

V nadcházejících letech bude proto outsourcing těchto služeb nejschůdnějším řešením. Přináší pro stát jako objednatele výrazné výhody – odpadá starost o technický servis a obnovu dronů, není nutné zaškolovat personál a především se „platí“ pouze za konkrétní zásahy a využití služby. 

Pomocí dronů byly monitorovány povodně v roce 2013 nebo sesuv na dálnici D8. Byly úspěšně testovány pro integrovaný záchranný systém (IZS) při simulaci pádu dopravního letadla. Použití dronů se osvědčilo například po výbuchu v muničním skladě na Zlínsku, kdy kvůli vysokému riziku neustálých výbuchů nebylo k monitoringu možné využít klasický vrtulník s lidskou posádkou.

Celý článek o dronech najdete v letošním 1. vydání SECURITY magazínu.

 

 

 

Tagy článku