"Policisté jsou prasata a vrazi!" skandovali demonstranti v Paříži

&quote;Policisté jsou prasata a vrazi!&quote; skandovali demonstranti v Paříži
Autor fotografie: YouTube/screenshot/RT
19 / 05 / 2016, 06:00

Nejméně dva zraněné policisty si vyžádaly včerejší násilnosti v Paříži na nepovolené demonstraci proti policejní zlovůli. Informovala o tom agentura AFP.

Paříž (ČTK) - Protestní akce se konala v době, kdy na manifestacích ve zhruba šedesáti francouzských městech policisté poukazovali na nenávist a násilí, kterému musí při zajišťování bezpečnosti na demonstracích čelit.

Zhruba 300 demonstrantů poblíž pařížského náměstí Republiky skandovalo hesla o tom, že policisté jsou prasata a vrazi a že všichni nenávidí policisty. Bezpečnostní jednotky k rozehnání davu použily slzný plyn. Během násilností vandalové zapálili policejní vůz.

Demonstranti odsuzovali brutalitu policejních zásahů. Videozáznamy některých z těchto zásahů se objevily na sociálních sítích. Nejvážnější incident byl koncem dubna v Rennes, kde mladý demonstrant po zranění policistou přestal vidět na jedno oko. Policie zahájila v poslední době interní vyšetřování třicítky případů, v nichž policisté byli obviněni z nepřiměřeného násilí.

 

Policisté využili včerejší pauzu na oběd, aby po celé zemi upozornili na případy násilí vůči nim během nynějších protestů proti reformě zákoníku práce. Francouzský prezident François Hollande v úterý uvedl, že zraněno bylo dosud 350 policistů, poznamenala AP.

Přes výhrady se ale policie v zemi těší podpoře jasné většiny obyvatel. Podle nejnovějších průzkumů má o policii dobré mínění úctyhodných 82 procent Francouzů. Lidé si zvlášť cení toho, jak policie reagovala na loňské atentáty a co stále dělá na ochranu obyvatel před dalším možným terorem.

 

Tagy článku