Policisté nacvičí protiteroristický zásah v pražské tramvaji

Policisté nacvičí protiteroristický zásah v pražské tramvaji
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Chez Pitch|Popisek: Ilustrační foto
07 / 09 / 2016, 09:15

Policisté si dnes vyzkoušejí, jak se vysvobozují rukojmí z tramvaje. Cvičení, při kterém si otestují spolupráci speciální zásahové jednotky a Útvar rychlého nasazení (URNA), se uskuteční na tramvajové smyčce u nádraží v pražském Braníku.

Praha 7. září (ČTK) - Útvar rychlého nasazení patří mezi specifické jednotky, která spadá přímo pod policejního prezidenta. Určený je zejména na boj proti terorismu. O vysílání útvaru rozhoduje policejní prezident se souhlasem ministra vnitra.

Specialisté z útvaru dělají zákroky proti teroristům, únoscům osob a dopravních prostředků, nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných trestných činů. Zejména pak pomáhají při jejich zadržení.

Známý je například zásah útvaru z roku 2000, kdy byl zatčen uprchlý doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek. Policisté se tehdy slanili ze střechy domu v panelovém sídlišti v Praze a vnikli do bytu, kde tehdy Kajínek spal. Nyní třeba členové útvaru kvůli bezpečnostní situaci hlídají české velvyslanectví v libanonském Bejrútu.

V útvaru působí odstřelovači, pyrotechnici či vyjednavači. Jejich výcvik se skládá z taktických postupů zaměřený na zásahy v letadlech, budovách, vlacích, autobusech a metru. Součástí výcviku jsou i postupy při zadržení pachatelů, ochraně VIP osobností a ozbrojených doprovodech. Členem útvaru se může stát pouze policista, která projde náročnými fyzickými a psychologickými testy a zkouškou odolnosti.

Dnešního cvičení se účastní i členové speciálních zásahových jednotek, které má policie v každém kraji. Členové zásahovky se obvykle podílejí na zatýkání nebezpečných pachatelů, pomáhají také při mimořádných situacích.

V tramvaji policisté zasahovali například letos v dubnu, když se jim v dopravním prostředku podařilo dopadnout nebezpečného lupiče, který byl pod vlivem drog. K podobnému hlášení vyjížděli pražští policisté před 19 lety do Nuslí. Muž v tramvaji tehdy vyhrožoval jinému smrtí. Tehdy ale pachatel začal po zasahujících policistech střílet a oba vážně zranil. Jeden z nich o měsíc později zraněním podlehl.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Chez Pitch

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.