Policisté provedli adekvátní zákrok. Jakékoliv váhání mohlo způsobit ještě agresivnější chování zadrženého, říká k teplickému incidentu bývalý policista Miroslav Lidinský

Policisté provedli adekvátní zákrok. Jakékoliv váhání mohlo způsobit ještě agresivnější chování zadrženého, říká k teplickému incidentu bývalý policista Miroslav Lidinský
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Zatýkání
25 / 06 / 2021, 09:00

Security magazín se zeptal bývalého policisty, expříslušníka Útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG) a válečného veterána Miroslava Lidinského, co si myslí o sobotní události v Teplicích, kdy byl proti 46letém muži romské národnosti veden policejní zákrok. Zadržený, který předtím projevoval agresivní chování a demoloval auto, později zemřel v sanitce, podle lékařské zprávy na předávkování drogami. Zejména romské spolky poukazují na to, že muž mohl zemřít právě v důsledku policejního zákroku a v zahraničních médiích se objevily zprávy o tom, že i ČR má ,,svého George Floyda".

1. Pane Lidinský, v Teplicích zemřel krátce po zákroku zdrogovaný 46letý muž, který se policistům předtím vzpouzel. Byl podle Vás jejich zákrok profesionálně zvládnutý a adekvátní dané situaci?

Naprosto. Bezpochyby se zdrogovaný 46letý muž dopustil opakovaně protiprávního jednání. Policisté dle dostupných informací vyhodnotili situaci a provedli adekvátní zákrok. Uvědomte si, že jakékoliv váhání by mohlo způsobit ještě agresivnější chování zadrženého, které mohlo být směřováno na osoby. Pouze přihlížet násilí, nebo váhat se zákrokem na základě veřejného mínění nemají policisté v popisu práce. Jejich rozhodování musí být bleskové a reakce ve vteřinách....Respekt, páni policisté.

2. Mohlo zakleknutí policistou v tomto případě teoreticky způsobit smrt muže? Nebylo možné volit jiné prostředky?

Teoreticky je možné všechno. Nicméně v tomto případě jde o zdravotní selhání organismu delikventa, které nemá nic společného s povahou zákroku.

3. Vidíte nějakou nápadnější podobnost s případem George Floyda v USA, který po zakleknutí policistou zemřel, nebo jen snahu mít za každou cenu také ,,českého Floyda"?

Definoval jste to velice přesně, nepochopitelná snaha mít ,,českého mučedníka". Spíš se ptám, kdo jsou ti, kteří bez důkazů veřejně prezentují pochybení policistů? Hovoří za ně vlastní zkušenosti, nebo dar moudra a objektivity? Všem, kteří při každé příležitosti dehonestují práci policistů nebo vojáků, ze srdce přeji, aby až budou někdy sami potřebovat pomoc, byli tito strážci zákona nablízku.

Tagy článku