Policisté se v parnech potí v kanadách. Stěžují si na plísně a puchýře

Policisté se v parnech potí v kanadách. Stěžují si na plísně a puchýře
Autor: flickr.com (CC BY-NC 2.0)|Popisek: policistka
09 / 08 / 2018, 15:00

Tuzemští policisté z dopravní a pořádkové policie, kteří tráví většinu pracovního času v terénu, si stěžují na neprodyšné celoroční boty. Ty musí nosit i v současných nesnesitelných vedrech. Letní boty, na které mají nárok, podle nich v policejních skladech chybí už více než sedm měsíců.

„Již od minulého roku, konkrétně od listopadu, nelze nafasovat v žádném výstrojním skladu v Praze obuv s názvem letní. K dispozici je pouze ta zimní. Nepřál bych vám být u toho, když obuv večer vyzuji,“ uvádí jeden z pražských pochůzkářů.

Jeho kolega dodává: „Musel jsem si koupit za své peníze boty v obchodu se sportovní obuví. V těch nafasovaných celoročních se v těchto vedrech nedá vydržet.

psali jsme: Vrchní komisařka vyhlásila válku Tuhému. Kolegové ji podporují

To, že letní boty nejsou, potvrzuje Aleš Lehký, který je zástupcem předsedy odborové Unie bezpečnostních složek. „Letní děrované polobotky na skladech nejsou. Sloužit dvanáctihodinovou službu v terénu v kanadách není ideální,“ doplňuje.

Problém ve výběrovém řízení

Problém tkví podle zástupce v tom, že doběhly staré smlouvy s dodavateli, ale policejní prezidium ještě neuzavřelo nové.

Podle právníků je přitom policie povinna se ze zákona o odpovídající podmínky pro práci postarat. Navíc je policistům z platu strhávána částka, za kterou se oblečení a obuv pořizuje. V přímém výkonu služby – tedy převážně v terénu – je přitom okolo dvaceti tisíc policistů, tedy zhruba polovina jejich celkového počtu.

Podle policejního prezidia je nicméně bot dostatek, což je v rozporu s tvrzením mnoha policistů i odborů. Na otázku, v jakém stavu je výběrové řízení na nákup nových letních bot, prezidium neodpovědělo.

„Mám puchýře do krve“

Pavel Krampol z Unie bezpečnostních složek k tomu cynicky říká: „Umělohmotná trička, nefunkční termo trika, umělohmotné košile – paráda do vedra.“

Policisté si na situaci stěžují i na sociálních sítích. Například Barbora Kozubková píše: „Zrovna se chystám na noční a půl hodiny už ‚fáčuju‘ nohy po včerejší směně. Puchýře do krve.“

psali jsme: psali jsme: Jste nezpůsobilý! Psychologický přezkum policistů probíhá bez jejich přítomnosti

Kromě puchýřů hrozí podle lékařů policistům kvůli nevhodné obuvi zejména plísňová onemocnění kvůli zapoceným chodidlům. "Tyto mykózy jsou nakažlivé infekční nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí neboli mycelia do rohovinové vrstvy různých tkání. Inkubační doba může být různě dlouhá. U meziprstí nohou zasažených plísní se pohybuje od 30 do 90 dnů," konstatuje dermatoložka Alena Jakubcová.

Plísně podle ní napadající kůži, vlasy a nehty. Postižená místa celkem „příjemně svědí“. Onemocnění signalizuje také „mrtvolný“ puch. Často se také objevuje postižení plosek, tzv. „atletická noha“, podle sportovců, kteří jsou často postiženi při dlouhodobém pobytu v zapařené sportovní obuvi. „Myslím, že je na čase zavést novou terminologii – policejní noha,“ uzavírá kolegyně Kozubkové, jež kvůli uzavřené obuvi mykóza sužuje.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace