Policisté v Dallasu použili poprvé v USA robota k usmrcení útočníka

Policisté v Dallasu použili poprvé v USA robota k usmrcení útočníka
Autor fotografie: US Navy|Popisek: MARCbot IV
09 / 07 / 2016, 12:45

Policie v Dallasu se stala zřejmě prvním policejním útvarem ve Spojených státech, který s pomocí robota usmrtil útočníka.

Dallas (ČTK) - Shoduje se na tom několik expertů. Jeden z nich, Peter Singer z analytické organizace New America (Nová Amerika), nicméně upozornil, že podobnou taktiku používali američtí vojáci v Iráku proti povstalcům. Televize NBC News nevylučuje, že nasazení robota k zabití střelce může vyvolat diskuzi o etických a právních otázkách.

Snajpři zaútočili z okolních střech při demonstraci proti policejnímu násilí vůči černochům v Dallasu. Odstřelovači zabili čtyři policisty, pátý zemřel v nemocnici.


O tom, že policisté v Dallasu použili možná vůbec poprvé v USA robota k usmrcení, napsala na twitteru například profesorka práv z Kalifornské univerzity Elizabeth Johová. Stejný názor zastává i Singer, který připomněl, že ve své knize Wired for War (Připojen do války) z roku 2009 píše o podobné taktice amerických vojáků v Iráku. V knize se odvolává na svědectví jednoho z vojáků, podle kterého robot odpaloval proti útočníkům protipěchotní miny.

Portál Popular Science uvedl, že americká policie už několikrát použila robota k tomu, aby dostala pachatele z jeho skrýše, robot při tom ale zřejmě nikdy nezabíjel. Učinila tak již i policie v Dallasu, když útočník loni napadl jednu z policejních stanic. Útočníka policie tehdy zastřelila.

Nynější zásah v Dallasu může vyvolat otázky, jak bude policie roboty v budoucnu používat. Policie na tiskové konferenci uvedla, že toto bylo jediné možné řešení, jak útočníka zlikvidovat bez ohrožení dalších policistů. Za policii se již postavil odborník na policejní právo Seth Stoughton.

"Pokud někdo začne na policii střílet, tak ta tím, obecně řečeno, získává svolení k tomu, aby proti této hrozbě zasáhla opětováním palby, útočníka pobodala či přejela vozem," řekl Stoughton. "Jakmile je použití smrticí síly ospravedlněno, pak metoda, jak se tak učiní, není podle mého názoru právně relevantní," dodal.

Média spekulují, o jaký typ robota se vlastně jednalo a uvádějí dva typy: MARCbot IV nebo ANDROS Robot. Oba typy používá americká armáda k likvidaci bomb, ale prozatím nebyly zřejmě použity přímo proti útočníkům. MARCbot je levnější a lehčí (cena v řádech tisiců dolarů a hmotnost kolem 15 kg) než ANDROS (cena víc než 100 tisíc dolarů, hmotnost až 100 kg). 

Dallaská policie podle údajů ministerstva obrany měla utratit za jednoho robota 10 tisíc dolarů, ale podle rozhodnutí městské rady z roku 2008 se měl pořídit robot za 207 tisíc dolarů od firmy REMOTEC, dceřiné společnosti Northrop Grunman, která vyrábí modelovou řadu robotů pod názvem ANDROS, které se používají ke zpracování a likvidaci nebezpečných materiálů. Zdroj: fortune.com

US Navy/ MARCbot IV IDF Engineering Corps Remotec ANDROS bomb disposal robot

Vlevo: MARCbot IV (US NAVY), vpravo: IDF Engineering Corps Remotec ANDROS bomb disposal robotMathKnight


 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.