Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti

Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: sebevražda
10 / 11 / 2017, 15:00

Policistka sedmého oddělení pražské hospodářské kriminálky ukončila život přímo na pracovišti, s prostřelenou hlavou ji našli kolegové v kanceláři. V dopise na rozloučenou uvedla, že ji k zoufalému činu dohnal její nadřízený. Než si vzala život, udržovala s ním intimní vztah. Inspekce nyní rozkrývá, zda se důstojník poměrem s podřízenou nedopustil sexuálního nátlaku. V práci ji prý začal trápit poté, co s ním chtěla vztah ukončit.

Ačkoliv od smrti příslušnice hospodářské kriminálky uplynulo několik let, Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), přijala trestní oznámení až letos v říjnu. Oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu sexuální nátlak ze strany zástupce vedoucího 7. oddělení hospodářské kriminality SKPV Krajského ředitelství hlavního města Prahy mjr. Ing. Mgr. Petra Buriana vůči podřízené Mgr. Martině Olšákové podal Mobbing Free Institut.

„Věcí se v současné době zabýváme. Prošetřujeme ji,“ potvrdila Radka Sandorová, mluvčí GIBS (která vyšetřuje trestnou činnost policistů).

Zákon popisuje „sexuální nátlak“ jako intimní vztah dvou lidí, jenž je založený na zneužití podřízeného postavení jednoho z nich.

Naléhala, aby se rozvedl

Poté, co došlo k navázání intimního vztahu mezi Olšákovou a Burianem, začala policistka na ženatého nadřízeného naléhat, aby se rozvedl. Když to odmítl, rozhodla se vztah ukončit.

„Olšáková sepsala žádost o propuštění ze služebního poměru příslušníka Policie ČR. Odůvodnila ji přetrvávajícími potížemi ve vztahu se zástupcem vedoucího oddělení Burianem, které spočívaly v jeho nerovném zacházení se zaměstnanci, odmítnutí pomoci při plnění úkolů, nevhodných osobních poznámkách,“ píše se v oznámení.

Z dopisu na rozloučenou, jejž po své smrti zanechala 19. května 2010 ve své kanceláři, je zjevná neřešená situace na pracovišti ze strany policejních funkcionářů (nadřízených Buriana a plk. Taubera). Svědecké výpovědi pak dokazují, že i po smrti Olšákové Burian uchovával akty zemřelé, které dokonce ukazoval ostatním příslušníkům 7. oddělení.

„Zbyl mi pocit zneuctění“

Olšáková se svěřila svým přátelům, že po ukončení vztahu na ni Burian vyvíjí nátlak, požadoval jeho pokračování a vyhrožoval jí špatným hodnocením. Naopak Burian popřel, že by po rozchodu o obnovení vztahu usiloval, že by Olšákové vyhrožoval či ji obtěžoval telefonáty a SMS zprávami.

„Jediné, co mi teď zbylo, je strašný pocit ponížení, zneuctění a prohry. Jsem obyčejné kolo, které tenhle zamindrákovaný kolos rozdrtil. Jemu i práci jsem dala i sebe a nezbylo už nic víc. Doufám, že jste spokojení, že jste ublížili někomu, kdo se nemohl bránit a kdo s naivitou dal, co mohl,“ napsala do dopisu na rozloučenou

Policistka sáhla po zbrani s největší pravděpodobností 19. května 2010, kdy ji objevili kolegové mrtvou. Předtím museli vyrazit dveře.

psali jsme: Expolicistka varuje Sobotku před Chovancem i kvůli sebevraždám

„Tyto sexuální trestné činy řadíme k činům, které jsou velmi nebezpečné pro celou naši společnost,“ dodává oznámení s tím, že nejčastěji se setkáme s představou nadřízeného a podřízeného v pracovním poměru tak jako v tomto případě. „U oběti pachatel, využívaje svou moc, je pro ni autoritou díky svému ‚nadřízenému‘ postavení. V těchto případech si lze představit velké množství společenských situací, při kterých může být oběť postavena do této pozice a následně díky ní zneužita.“

Weiss: Šlo o obtěžování

Ze znaleckého posudku vypracovaného znalcem z oboru zdravotnictví – klinická psychologie a sexuologie profesorem Petrem Weissem z 5. prosince 2014 bylo zjištěno, že „chování Buriana ze sexuologického hlediska plně odpovídá charakteristice sexuálního obtěžování, neboť došlo ke zneužití asymetrické pozice k sexuálnímu uspokojení nadřízeného“.

Sexuální obtěžování a šikana na pracovišti mohou vést podle Weisse k rozvoji psychiatrického onemocnění nebo psychických obtíží u osobnostně predisponovaných jedinců, „v případě Olšákové mohla tato situace i podstatným způsobem přispět k jejím psychickým problémům“.

psali jsme: Sebevražda nebo vražda? V ČR se téměř nedělají soudní pitvy

Náměstek ředitele Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy Ivan Smékal svým rozhodnutím z 2. února 2011 uznal vinným Buriana ze spáchání kázeňského přestupku porušením povinností policisty tím, že nejméně v době od července 2009 do května 2010 udržoval intimní poměr s kapitánkou Olšákovou, která byla jeho podřízená. „Tím Burian porušil povinnost dodržovat služební kázeň, která spočívá v nestranném, řádném a svědomitém plnění služebních povinností. Burianovi byl uložen kázeňský trest snížením základního tarifu o 5 procent na dobu dvou měsíců,“ vysvětlil Smékal.

Odměny bral dál

Jenže z dostupných materiálů, které Security Magazín získal, vyplývá, že pravděpodobné protiprávní jednání Buriana bylo a je nadřízeným služebním funkcionářům, potažmo bezpečnostnímu sboru, v podstatě lhostejné, neboť v roce 2010, kdy mu byla prokázána vina a uložen kázeňský trest, i v následujících letech pobíral nemalé finanční odměny:

Výše odměn:

2010 -  4 000,00      22 500,00

2011 -  3 000,00      16 000,00

2012  - 19 000,00    14 500,00

2013  - 20 000,00    22 000,00

2014  - 40 050,00     8 500,00

2015 -  22 000,00      6 000,00

2016 -  22 000,00      9 000,00

2017 -  9 000,00        6 000,00

 

V případě stíhání hrozí muži čtyři roky

Výše osobního příplatku činí u tohoto příslušníka 7 090 korun a příplatek za vedení má ve výši 1 500 korun. „V kontextu s tragickou událostí, na které měl svým jednáním Burian přesně nedefinovaný podíl, považuji uvedený výčet finančních benefitů za minimálně zarážející,“ konstatuje právník Mobbing Free Institutu.

Po smrti policistky začala GIBS důstojníka prověřovat kvůli podezření z účasti na sebevraždě. Inspekce v roce 2011 případ uzavřela, aniž by někoho obvinila. Je však otázkou, k jakým závěrům dojde GIBS na základě současného trestního oznámení a zda se v daném případě nemohlo jednat o sexuální nátlak. Pokud by nadřízeného zemřelé začala kvůli činu stíhat, hrozily by mu až čtyři roky ve vězení.

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace