KOMENTÁŘ: Polistopadový hon na čarodějnice pokračuje. Komunistická legitimace jako diskvalifikující faktor. Terčem je generál Pavel

KOMENTÁŘ: Polistopadový hon na čarodějnice pokračuje. Komunistická legitimace jako diskvalifikující faktor. Terčem je generál Pavel
Autor fotografie: School of Media andPublic Affairs, (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Generál Petr Pavel
01 / 09 / 2022, 17:00

Hon na čarodějnice (rozuměj bývalé komunisty) je i po více než 30 letech pro mnoho politiků, novinářů a komentátorů stále vděčným tématem a nezbytnou součástí pevné ,,ideologické výbavy". Do jejich hledáčku se dostává generál Petr Pavel, který je jedním z prezidentských kandidátů. A proto začal vadit.

V tomto směru nelze nepřimenout za všechny již starší komentář Oldřicha Tichého na webu reflex.cz, který ironicky nazval ,,Generál Pavel je Babiš v uniformě: Kariéru by udělal i s Marťany. Na Hrad nepatří". V něm čtenáře ,,zasvěceně" a ideologicky zaníceně informuje, že generál Petr Pavel na Hrad nepatří, protože v roce 1985 vstoupil tak jako mnoho jiných v tehdejší armádě do KSČ. Podle Tichého je už jeho vstup do KSČ zcela diskvalifikujícím počinem, a proto by si Pavel neměl vůbec dovolovat ucházet se o nejvyšší ústavní funkci.

Tichý poukazuje ve svém komentáři na pokřivený charakter generála Pavla, když píše, že ,,dosáhl nejvyšších funkcí a hodností. Prokázal mimořádné schopnosti. A také ochotu sloužit komukoliv, kdo bude zrovna u moci. A kdyby tady přistáli Marťani… Fakt, že Pavel vstoupil jako voják do KSČ, což bylo před rokem 1989 zcela běžné, je tak zcela nepřijatelnou skutečností, která generála v podstatě vylučuje z politického a společenského života. A také mu samozřejmě zabraňuje v tom, aby v demokratické zemi, pokud splní veškeré zákonné podmínky, kandidoval na prezidenta republiky.

Cejch bývalého komunisty je tak pro Tichého a jeho názorové soukmenovce neodstranitelnou překážkou či koulí na noze, které se nelze žádným způsobem zbavit. Komentáři z pera Tichého však chybí objektivní odstup a schopnost posuzovat věci optikou konkrétní doby, v tomto případě komunistické. Co mu naopak rozhodně nechybí, jsou pevně nasazené ideologické brýle, přes které v temných barvách hodnotí předlistopadovou kariéru generála Pavla, navždy znehodnocenou jeho vstupem do KSČ.

Ano, vstup do KSČ není ničím, čím by se měl člověk chlubit, s tím lze vyjádřit jednoznačný souhlas. Nicméně se ptám, komu Pavel za dobu svého členství v KSČ profesně či lidsky ublížil? Udělal snad za čtyři roky, co třímal v ruce komunistickou legitimaci, něco morálně či společensky pokleslého nebo nepřijatelného? Pokud odhlédneme od novodobého ideologického balastu tentokrát v antikomunistickém podání, nemůže být s odstupem hodnoceno členství v KSČ jako diskvalifikující faktor pro další profesní či politickou kariéru. Navíc v době před rokem 1989 bylo zcela normální, že vstupenkou do armády bude i rudá knížka. Jen výjimky ji v armádě nevlastnily. Pavel to bral jako samozřejmost, protože chtěl sloužit v armádě a nevěděl, že komunistický režim za pár let končí a začne nový hon na čarodějnice.

Pavel označil svůj vstup s odstupem času za chybu, poukázal kriticky na svou naivitu, a tím má být téma v podstatě uzavřeno. Bohužel není. Tichý a další neberou vůbec v potaz, že lidé se v mladém věku (jako Pavel) vyvíjejí a jejich názory se tříbí, postupně vyzrávají. To, co si myslím ve dvaceti letech, nemusí po deseti či dvaceti letech už platit, člověk se nějak ideově posouvá a původní stanoviska bývají časem tudíž překonaná. Kritickou sebereflexi navíc generál Pavel učinil.

Tichý pak zcela záměrně pominul i Pavlovy záslužné aktivity po roce 1989. Už nám nesdělí, že v misi UNPROFOR Pavlova jednotka pomohla z kleští dostat francouzské vojáky a tím je zachránit. Tichý neřekne ani to, že Pavel se stal zatím jediným Čechem, který obsadil v letech 2015-2018 funkci předsedy vojenského výboru NATO, což je po generálním tajemníkovi druhý nejvyšší post Severoatlantické aliance. A v této roli obstál. Tichého komentář je toliko očerňujícím pamfletem, ukázkovým dehonestačním materiálem, který má jediný úkol - pošpinit generála Pavla v očích veřejnosti a snížit jeho morální kredit v příští prezidentské volbě. Tichý však není ve svém snažení zdaleka sám, vzniká totiž široká ,,protipavlovská fronta", která má zabránit tomu, aby byl generál v prezidentském hlasování zvolen.

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.