Politici CDU-CSU chtějí konec jednání o vstupu Ankary do EU

Politici CDU-CSU chtějí konec jednání o vstupu Ankary do EU
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Recep Erdogan
23 / 04 / 2017, 16:00

Ukončit rozhovory o přistoupení Turecka k Evropské unii požaduje dvojice předních politiků německé vládní středopravicové aliance CDU-CSU. Šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann tak chtějí odpovědět na nedávné turecké referendum, které umožnilo větší koncentraci moci v rukou prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zastavit vstupní rozhovory s Ankarou si přeje i Vídeň.

,,Poškodíme věrohodnost Evropy, pokud nezareagujeme na rozhodnutí Turecka proti demokracii a vládě práva... pokud budeme i nadále udržovat fikci přistoupení pro zemi s takovouto vládou a takovouto ústavou," řekl Röttgen podle agentury Reuters.

Předstírání, že se Turecko může stát členem EU brání navázání nového realističtějšího vztahu s touto zemí, dodal člen Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

,,Je na čase ukončit jednání o členství v EU," prohlásil Herrmann. "Musíme přestat se sebeklamy: neexistují společné perspektivy s Erdoganovým Tureckem," doplnil představitel Křesťanskosociální unie (CSU).

V tureckém referendu z poloviny dubna zvítězili s 51,4 procenty zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský. Průběh všelidového hlasování ale kritizovali pozorovatelé z Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). OBSE označila za protiprávní například náhlé rozhodnutí volební komise započítat také neorazítkované hlasy či podmínky kampaně před samotným hlasováním.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz 17. dubna v reakci na výsledky referenda zopakoval svůj názor, že EU by měla zastavit vstupní jednání s Tureckem.

psali jsme:

Erdogan už přivítal výsledek referenda o změně ústavy. Při násilnostech spojených s referendem umírali lidé

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.