Politici německé AfD si stěžují na údajnou cenzuru na internetu

Politici německé AfD si stěžují na údajnou cenzuru na internetu
02 / 01 / 2018, 15:00

Přední političky německé protiislámské a protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová a Beatrix von Storchová si stěžují na údajnou cenzuru na internetu. Příspěvek von Storchové, ve kterém psala o "muslimských hordách", byl zablokován. Na političku bylo kvůli němu podáno několik stovek trestních oznámení, informovala dnes agentura DPA. S novým rokem vstoupil v Německu v platnost zákon, na základě kterého hrozí velkým sociálním sítím pokuta, pokud bezodkladně po upozornění nesmažou nenávistné komentáře či pomluvy.

Účet Beatrix von Storchové správci sociální sítě twitter na dvanáct hodin zablokovali poté, co poslankyně německého parlamentu zveřejnila příspěvek, ve kterém se rozčilovala nad tweetem policie v Kolíně nad Rýnem. Ta na Silvestra zveřejnila novoroční přání kromě němčiny, angličtiny a francouzštiny také v arabštině.

"Co se to sakra v této zemi děje? Jak to, že oficiální účet policie ze Severního Porýní-Vestfálska tweetuje v arabštině? Myslíte si, že tím uklidníte ty barbarské, muslimské hordy mužů, které hromadně znásilňují?" napsala von Storchová. Twitter následně její účet zablokoval s odkazem na porušení pravidel týkajících se "nenávistného obsahu".

V pondělí na twitteru příspěvek již nebyl, von Storchová jej ale zveřejnila na další sociální síti s dovětkem: "Uvidíme, jestli se to může říkat na facebooku." Později poslankyně informovala, že i tento příspěvek byl zablokován. "To je konec právního státu," napsala v komentáři.

Policie západoněmeckého Kolína nad Rýnem na von Storchovou podala trestní oznámení kvůli podezření z šíření nenávisti vůči skupině obyvatel, řekl dnes policejní mluvčí listu Franfurter Allgemeine Zeitung. Podle agentury DPA podalo na poslankyni trestní oznámení už několik stovek lidí.

"Rok začíná zákonem o cenzuře a tím, že se naše úřady podrobují importované, plenící migrantské lůze, která osahává, mlátí a bodá nožem a na kterou si máme laskavě zvyknout," komentovala incident na sociální síti předsedkyně parlamentní frakce AfD Alice Weidelová. "Německá policie nyní komentuje v arabštině, ačkoli úřední řečí v naší zemi je němčina," dodala. Také tento příspěvek následně twitter zablokoval.

V Německu s novým rokem vstoupil v platnost zákon, na základě kterého mohou dostat velké sociální sítě pokutu až 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun), pokud do 24 hodin od upozornění nesmažou nenávistný obsah. Norma se týká zejména sítí jako Facebook, Twitter či YouTube, ale nikoli například emailových a messengerových služeb.

Zákon dnes kritizoval předseda AfD Alexander Gauland, podle kterého je v ohrožení svoboda slova. "Tyto metody Stasi mi připomínají NDR," uvedl s odkazem na tajnou policii někdejšího východního Německa. Příznivce AfD vyzval, aby smazaný komentář von Storchové "znovu a znovu zveřejňovali".

Von Storchová, která patří k nacionalistickému křídlu AfD, na sebe upoutala pozornost již v roce 2016, kdy se zapojila do kontroverze kolem výroku tehdejší předsedkyně strany Frauke Petryové. Ta řekla, že policisté musí zabránit ilegálnímu překročení hranic a "v případě nutnosti použít i střelnou zbraň". Von Storchová na otázku na facebooku, zda chce AfD "zabránit pomocí zbraní ve vstupu i ženám a dětem", odpověděla, že ano.

Silvestrovský příspěvek policie z Kolína nad Rýnem pozornost von Storchové upoutal zřejmě proto, že právě v tomto západoněmeckém městě došlo během oslav příchodu roku 2016 k masivním sexuálním útokům na ženy. Podle policie měli většinu z nich na svědomí imigranti ze severní Afriky. Letos k podobným hromadným útokům při silvestrovských oslavách v Německu nedošlo.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace