Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: hidžáb
KOMENTÁŘ
Švédská vláda popisovala sebe samu jako ,,feministickou", která chce důsledně bojovat za rovná práva žen. Tato proklamace se však na státní návštěvě Íránu švédskou ženskou delegací za účasti 11 členek této vlády zcela minulo účinkem. Delegace morálně selhala.
Švédky v Íránu si místo toho ,,servilně" nasadily hidžáby, a to i přes prosby známé íránské aktivistky za práva místních žen Masih Alinejadové, aby bránily svou důstojnost a v Íránu hidžáby nenosily. Ministryně obchodu Anne Lindeová však v jednání ženské delegace v Íránu a deklarovaným bojem za rovná práva žen na světě rozpor nevidí.
čtěte také: Miluji svůj hidžáb, nenávidím nemuslimy
Scéna s hidžáby však evidentně byla i v rozporu s tím, co řekla švédská vicepremiérka Isabella Lovinová, jež tweetovala v narážce proti Trumpovi, že ,,svět potřebuje silné vedení pro ženská práva.
Poslušné nasazení hidžábů v ,,uličce hanby" ostře kontrastuje s rozhodnutím německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové, která si při návštěvě ultrakonzervativní Saúdské Arábie minulý rok odmítla demonstrativně obléci hidžáb. Stalo se něco? Skoro nic. Maximálně ji Arabové kritizovali na sociálních sítích, že nedodržuje místní ,,zvyklosti".
Tito lidé by byli na druhou stranu rádi, kdyby mohli atributy své víry včetně povinného nošení burek či hidžábů šířit v Evropě a dalších světadílech. Této vytrvalé snahy jsme ostatně svědky několik let v souvislosti s migrační krizí a příchodů většinově muslimských migrantů do Evropy.
Švédská ,,feministická" vláda tak morálně v Íránu selhala. Dlouho kázala vodu, až se při první příležitosti napila vína.
psali jsme:
Islámská spravedlnost v praxi: muslimská učitelka, která kvůli šátku nedostala místo učitelky, nyní vyhrála soud
Zdroj: washingtonpost.com