Politický výhled do roku 2018: Mocný ,,Guru" Babiš a slabá opozice

Politický výhled do roku 2018: Mocný ,,Guru&quote; Babiš a slabá opozice
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
30 / 12 / 2017, 11:00

Ať se to někomu líbí nebo ne, Andrej Babiš se i přes své skandály stal ústřední postavou české politiky, a v roce 2018 tomu nebude jinak.

Babiš, jehož hnutí v roce 2011 začínalo v podstatě jako spolek ,,outsiderů", a které mělo poměrně dlouho velmi malé voličské preference, se dokázal stát hegemonem naší politiky. V tom mu dozajista pomohl i neskrývaný střet zájmů, který existuje dál i poté, co jeho firmy jsou formálně ve svěřenském fondu. Otázkou na pořadu dne akorát je, jak to bude nakonec s důvěrou své vlády, o kterou se bude již brzy ucházet.

Dá se ovšem očekávat, že Babišova vláda přece jen důvěru získá, protože jinak by mohly hrozit předčasné volby, které s výjimkou právě ANO, které je na ně nejlépe připravené, nechce opravdu nikdo. Tím méně TOP 09, hnutí STAN i ČSSD, jež svými nepochopitelnými politickými veletoči před volbami, balancuje na tenké hraně. Babiš jako schopný byznysman a obchodník si už důvěru své vládě zajistí.

psali jsme: Boj o Hrad: Kdo zastaví Miloše Zemana?

Současným problémem české politické scény je na druhé straně roztříštěná a slabá opozice, která se stáhla po volbách do ulity a nemá (anebo nechce?) čím Babiše ohrozit. Ten drží nyní všechny potřebné trumfy. Má na Hradě svého spojence, který mu jde otevřeně ,,na ruku" za to, že mu ANO pomůže na Hrad. Babišova menšinová vláda mu dovoluje daleko větší kontrolu nad fungováním mechanismů státní správy, než kdyby byla sestavena koaliční vláda, kterou si musel předseda ANO podle jeho slov ,,protrpět".

A co je nejdůležitější, pokud tato vláda či obměněná vláda získá důvěru, Babiš se stane prakticky neomezeným vládcem, který bude nejen řídit vládu, ale také podle své představy ,,firemní praxe" i ministry. Praxe, kterou jsme zde ještě neměli. Babiš to ukázkově předvedl ve sporu s Martinem Stropnickým, když prohlásil, že je to on, kdo dělá zahraniční politiku ANO. Pro Stropnického, který si dělal ,,zálusk" na ministerstvo zahraničí již v roce 2013, to musela být studená sprcha.

psali jsme: Jiří Pospíšil jako volba z nouze. Europoslanec zkusí resuscitovat TOP 09

Babiš tím zároveň strhává veškerou odpovědnost na sebe, což může být poměrně velkým rizikem, zvlášť když se přestane české ekonomice dařit. Pak bude hlavním viníkem právě předseda ANO, kterého v dalších volbách možná voliči poženou ze Strakovky ,,svinským krokem".

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace