Polovina Sýrie je pod vládou islámského státu, syrská armáda utekla.

Polovina Sýrie je pod vládou islámského státu, syrská armáda utekla.
Autor fotografie: DABIQ|Popisek: Ilustrační foto
22 / 05 / 2015, 08:30

Začaly hromadné popravy ve městě Palmyra. Radikálové obsadili i poslední hraniční přechod mezi Sýrií a Irákem.

Ve čtvrtek ovládli džihádisté syrské město Palmyra, odkud v panice prchlo celé syrské vojsko. Vojáci opustili všechna stanoviště, včetně místního letiště i věznice. Včera obdrželo OSN zprávy o tom, že syrští vojáci násilím bránili civilistům opustit jejich město před příchodem islámistů. Podle některých zpráv tisíce Syřanů chtělo odejít z města spolu se syrskými jednotkami, ale ty je údajně nechaly napospas islámským fanatikům. OSN se zmohlo pouze na konstatování, že "je hluboce znepokojeno osudem těch obyvatel".

Podle syrského aktivisty Ramí Abdara Rahmána hrozí další hromadné popravy obyvatel Palmýry. Radikálové už popravili nejméně 17 lidí, kteří byli loajální vládě. Nejméně čtyřem obětem přitom uřízli hlavu. Ve městě vyhlásil IS zákaz vycházení a islámisté kontrolují dům za domem.

Místní obyvatelé odsuzují světová média a politiky, že namísto aby se zajímali o jejich osud, přednější jsou pro ně památky. "Západ se víc stará o památky a starověké civilizace, než o osud nás, dosud žijící", uvádí doslova.

Za poslední vývoj v Sýrii, kdy je pod nadvládou IS území o rozloze více než 95 tisíc čtverečních kilometrů, jsou kritizovány i USA a koaliční síly, kterým se nepovedlo zastavit postup radikálů. USA sice uznaly, že došlo k "čátečnému vítězství IS", ale jde "spíš o řídce obydlené oblasti". Je pravdou, že větší a ekonomicky významnější města jsou na západě země, ale IS ovládá téměř všechny syrské zdroje ropy a plynu a nyní i všechny hraniční přechody s Irákem.


Zdroj YouTube, DW (Deutsch) 

Palmýru, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, díky její poloze na okraji pouště od starověku využívaly karavany se zbožím. Odborníci varují, že dojde k nenahraditelné ztrátě starověkých památek, obdobně jako v Nimrúdu, které IS srovnal se zemí buldozery, kladivy a výbušninami.

Islámisté totálně likvidují tisíce let staré památky

Islámisté srovnali se zemí další památky v Sýrii

Přestože se syrským památkářům na poslední chvíli podařilo převézt několik desítek unikátních soch, památkám, které zůstaly, hrozí jejich likvidace, což ředitelka UNESCO Irina Bokovová označila, za "ohromnou ztrátu pro celé lidstvo". 

Zdroj: BBC

 

Tagy článku