Polská armáda patrně nakoupí vrtulníky AH-64 Apache

Polská armáda patrně nakoupí vrtulníky AH-64 Apache
Autor fotografie: US Army|Popisek: AH-64
25 / 04 / 2016, 13:45

Americký výrobce Boeing slibuje zapojení domácího polského průmyslu v Lodži. Kontrakt programu Kruk, tedy česky Havran se pohybuje v hodnotě 5-6 miliardy zlotých.

Nákup 24 amerických AH-64 Apache se zdá jako nejpravděpodobnější scénář nákupu vrtulníků pro polskou armádu. Ze dvou zdrojů (civilní i vojenský) přisly informace, že oznámení volby těchto strojů bude oznámeno ještě před varšavským summitem NATO v červenci tohoto roku.

Boeing Defense, Space & Security nechce před podpisem konečné dohody komentovat diskuse nebo vyjednávání.

"Máme velký zájem o program "Kruk". Chceme zvýšit možnosti polské obrany, posílit polsko-americké vojenské vztahy a dále rozvíjet naši spolupráci s polským obranným průmyslem,“ řekl Stanley Prusinski, ředitel Boeing pro Střední a východní Evropu.

Do výběrového řízení na útočný vrtulník pro polskou armádu se přihlásil Boeing s AH-64 Apache , Bell se strojem AH1Z Viper , francouzský Airbus s Tigerem a turecké TAI . Postup pro nákup tohoto typu vrtulníku byl urychlen poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.

Cena vrtulníku závisí do značné míry na zbraních, vybavení a logistice. V roce 2014 armáda USA platila za AH-64E 35 miliónů a v této ceně není logistika. Na druhou stranu, na konci loňského roku se pro nákup 22 útočných vrtulníků Apache a 15 těžkých dopravní vrtulníků Chinook rozhodla Indie. Hodnota této transakce je 2,5 miliardy , tedy asi 9,5 miliardy zlotých. Polská smlouva se může pohybovat okolo 5-6 miliard zlotých.

"Apache je nejdražší ze čtyř nabízených vrtulníků. Ale to je osvědčený a zralý produkt - je již několik generací. Zajímavým způsobem ho kupovali Indové od Američanů, kdy část získali díky mezivládnímu programu Foreign Military a některé přímo od výrobce, tedy firmy Boeing. Díky tomu mají značné ekonomické výhody, sjednané přímo s výrobce,“ říká Mariusz Cielma , analytik bezpečnostního portálu DziennikZbrojny.pl.

Zdroj: Dziennik.pl

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace