Autor: US Army|Popisek: AH-64
Americký výrobce Boeing slibuje zapojení domácího polského průmyslu v Lodži. Kontrakt programu Kruk, tedy česky Havran se pohybuje v hodnotě 5-6 miliardy zlotých.
Nákup 24 amerických AH-64 Apache se zdá jako nejpravděpodobnější scénář nákupu vrtulníků pro polskou armádu. Ze dvou zdrojů (civilní i vojenský) přisly informace, že oznámení volby těchto strojů bude oznámeno ještě před varšavským summitem NATO v červenci tohoto roku.
Boeing Defense, Space & Security nechce před podpisem konečné dohody komentovat diskuse nebo vyjednávání.
"Máme velký zájem o program "Kruk". Chceme zvýšit možnosti polské obrany, posílit polsko-americké vojenské vztahy a dále rozvíjet naši spolupráci s polským obranným průmyslem,“ řekl Stanley Prusinski, ředitel Boeing pro Střední a východní Evropu.
Do výběrového řízení na útočný vrtulník pro polskou armádu se přihlásil Boeing s AH-64 Apache , Bell se strojem AH1Z Viper , francouzský Airbus s Tigerem a turecké TAI . Postup pro nákup tohoto typu vrtulníku byl urychlen poté, co Rusko napadlo Ukrajinu.
Cena vrtulníku závisí do značné míry na zbraních, vybavení a logistice. V roce 2014 armáda USA platila za AH-64E 35 miliónů a v této ceně není logistika. Na druhou stranu, na konci loňského roku se pro nákup 22 útočných vrtulníků Apache a 15 těžkých dopravní vrtulníků Chinook rozhodla Indie. Hodnota této transakce je 2,5 miliardy , tedy asi 9,5 miliardy zlotých. Polská smlouva se může pohybovat okolo 5-6 miliard zlotých.
"Apache je nejdražší ze čtyř nabízených vrtulníků. Ale to je osvědčený a zralý produkt - je již několik generací. Zajímavým způsobem ho kupovali Indové od Američanů, kdy část získali díky mezivládnímu programu Foreign Military a některé přímo od výrobce, tedy firmy Boeing. Díky tomu mají značné ekonomické výhody, sjednané přímo s výrobce,“ říká Mariusz Cielma , analytik bezpečnostního portálu DziennikZbrojny.pl.
Zdroj: Dziennik.pl